Postat 1 oktober 201410 år Författare Dom är ju riktigt fina. Grattis!Tack JanSåg att det går riktigt fint framåt för dig med. Synd att det är så långt till Sandviken. Har faktiskt jobbat där 2 somrar.
Postat 1 oktober 201410 år Ja är en bit att åka...men bara att höra av dig om du åker åt dessa trakter, så gör jag desamma! Ja känns bra nu håller på att rengör allt för tillfället och kommer med bilder så fort jag får ordning på det. Är nu ute efter att få hårkorallerna att trivas lika bra som mjukisarna gör. Känns som det går åt rätt håll i alla fall.Mvh Boman
Postat 1 oktober 201410 år Ser du ordnat kalkreaktor. Du kommer definitivt inte att ångra dig, även om jag vet att många föredrar doserpump. Jag skulle aldrig byta bort kalkreaktorn. Fina fiskar och koraller! :-)
Postat 1 oktober 201410 år Författare Ser du ordnat kalkreaktor. Du kommer definitivt inte att ångra dig, även om jag vet att många föredrar doserpump. Jag skulle aldrig byta bort kalkreaktorn. Fina fiskar och koraller! :-)Hehe Tack Peter.Den har varit liggande ett tag. har bara inte orkat ta tag i det.
Postat 5 oktober 201410 år Författare Har installerat och kört Santa Monica alghe scrubber nu i 5dgr har redan märkt mycket bättre resultat. Bl.a att brun alger på sanden börjar försvinna.
Postat 8 oktober 201410 år Författare Vill tipsa om denna från biltema. Perfekt för att pumpa ut vattnet ur sumpen.
Postat 8 oktober 201410 år Bra tips,här är ett för den bekväme också ; http://www.biltema.se/sv/Bat/Pump/Vattenpump/Drankbar-pentrypump-12-V-25980/ mvh Ola.
Postat 8 oktober 201410 år Författare Bra tips,här är ett för den bekväme också ; http://www.biltema.se/sv/Bat/Pump/Vattenpump/Drankbar-pentrypump-12-V-25980/ mvh Ola.Bra tips. Men den jag la upp var extrem smidig o billig. Gick undan snabbt samt att man kunde suga upp grövre smuts.
Postat 9 oktober 201410 år [ATTACH=CONFIG]119468[/ATTACH]Vill tipsa om denna från biltema. Perfekt för att pumpa ut vattnet ur sumpen.Är den batteridriven, eller hur funkar den?Skickat från min iPhone med Tapatalk
Postat 9 oktober 201410 år Jag har en till båten Ken pumpar manuellt sen blir det hävert effekt i min mvh Ola.
Postat 9 oktober 201410 år Författare Är den batteridriven, eller hur funkar den?Skickat från min iPhone med TapatalkSom Ola skrev. Samt att pvc röret är mycket längre men som jag har kapat av för att komma in under karet.
Postat 9 oktober 201410 år Författare Riktigt fint!!!Tack BomanDu har lyckats otroligt bra du med samt inte dåligt att redan ha ett fragkar igång.
Postat 9 oktober 201410 år [ATTACH=CONFIG]119471[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]119472[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]119473[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]119474[/ATTACH]Mer godisMissade ju dessa bilder i går snyggt skarpa fina färger gillar banangyltan också mvh Ola.
Postat 10 oktober 201410 år Författare Tack för komplimangen OlaDetta är trots allt mobil bilder som är tagna med snapseed.Då får man fram de mer verklighets trogna färgerna.
Postat 10 oktober 201410 år Författare Min nya Chalice. Fan vad hag älskar chalìce o deras färger:smiley27: Ändrat 10 oktober 201410 år av Daniell523 stavning
Postat 10 november 201410 år Riktigt snyggt!! Kör du Ballinge med doserpump? och i så fall hur mycket pytsar den i varge dag ac CA/MG/KH skulle vara intressant att jämföra.Kul att det fungerar så bra för dig.Mvh Boman
Postat 10 november 201410 år Författare Hej JanTack!Kör med kalkreaktor men får ändå tillsätta lite calcium.Riktigt snyggt!! Kör du Ballinge med doserpump? och i så fall hur mycket pytsar den i varge dag ac CA/MG/KH skulle vara intressant att jämföra.Kul att det fungerar så bra för dig.Mvh Boman
Postat 11 november 201410 år Ja läste sen att du körde med kalkreaktor, har även jag en som bara ligger på vinden och väntar och fungerar säkert bättre och billigaee. Tyckte du att det blev bättre med den eller?Mvh
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.