Postat 9 augusti 201312 år Haha, du som hade sådana problem att hitta ett bangaipar och som du väntade. Nu verkar det som du kommer få ett kraftigt överskott Riktigt roligt, även om det inte blir något är det ju ett tecken på att de känner sig hemma och trivs. Blir ju sugen på att skaffa ett par bara för att se om jag lyckas med....men kanske skall vänta ett tag och köpa ett stim av dig Grymt jobbat med sjöborren.
Postat 9 augusti 201312 år Författare Haha, du som hade sådana problem att hitta ett bangaipar och som du väntade. Nu verkar det som du kommer få ett kraftigt överskott Riktigt roligt, även om det inte blir något är det ju ett tecken på att de känner sig hemma och trivs. Blir ju sugen på att skaffa ett par bara för att se om jag lyckas med....men kanske skall vänta ett tag och köpa ett stim av dig Grymt jobbat med sjöborren.Hej MarkusOM det blir några yngel så får du väl ställa dig i kö efter Edward, han är också sugen.Men vi får väl se om det blir några först.Sedan skall de ju dras upp också.Jag skall sätta igång med Artemia, det har jag inte gjort på ca 15 år.
Postat 13 augusti 201312 år Hej MarkusOM det blir några yngel så får du väl ställa dig i kö efter Edward, han är också sugen.Men vi får väl se om det blir några först.Sedan skall de ju dras upp också.Jag skall sätta igång med Artemia, det har jag inte gjort på ca 15 år.Mata med fryst Cyklops mycket smidigare MVH/Glenn
Postat 13 augusti 201312 år Författare Tack för tipset.Du tror att det räcker ?Det vore ju smidigt att inte behöva kläcka Artemia.
Postat 13 augusti 201312 år Tack för tipset.Du tror att det räcker ?Det vore ju smidigt att inte behöva kläcka Artemia.Jag är säker på att det räcker har aldrig kört med annat, diggar din "fake urchin" borde kunna funka
Postat 13 augusti 201312 år Författare Då tror jag att jag provar utan Artemia.Om inte annat så kanske det kan bli fler kullchanser längre fram.Har precis varit in i den lokala zooaffären och köpt en yngelkasse.Ska se om jag kan få över dom dit om det blir några yngel.17 dagar är det idag sedan leken skedde.
Postat 13 augusti 201312 år Rackarns vilket fin kar Jag har ett djur som dina bengaler skulle gilla Discosoma sp. 21 25cm Men då måste du ha större kar heheNä men allvarligt du har verkligen fallenhet för detta jätte bra jobbat.
Postat 13 augusti 201312 år Författare Tack PatrickDiscosoman kan nog bli intressant snart, större lär det nog bli här förr eller senare.Gällande fallenhet så är det nog mycket tur samt att tacka alla på guiden för den info man får här.
Postat 13 augusti 201312 år Ser iaf fantastiskt ut. Då vet du vart det finns en STOR om jag ej sålt den innan
Postat 13 augusti 201312 år Du fick ju tag i ett himla bra utgångsmaterial och starta med. Ha ha, skojar bara. Du har verkligen tagit väl hand om och utvecklat karet.
Postat 13 augusti 201312 år Författare Du fick ju tag i ett himla bra utgångsmaterial och starta med. Ha ha, skojar bara. Du har verkligen tagit väl hand om och utvecklat karet.Ja, men känner du igen många djur från när jag startade ??
Postat 13 augusti 201312 år Författare Lycka du bra så ställer jag mig oxå på kö Ställ dig gärna på kö, men, det finns ju inget att köa för än.
Postat 16 augusti 201312 år Författare Rackarns vilket fin kar Jag har ett djur som dina bengaler skulle gilla Discosoma sp. 21 25cm Men då måste du ha större kar heheNä men allvarligt du har verkligen fallenhet för detta jätte bra jobbat.Du menade Diadema va ?
Postat 18 augusti 201312 år Författare Nu har min Bangaihane tuggat i 22 dygn.Får hoppas att han släpper snart för det är jobbigt att bara gå o vänta.Han håller sig över min falska sjöborre så med lite flyt kanske han släpper där.
Postat 18 augusti 201312 år Hur är det Conny? Känner du dig skengravid. Jobbigt att gå i väntans tider.
Postat 18 augusti 201312 år Författare Ja, det är görjobbit på ren värmländska.Och inga kort får ni heller.Rutan är inte rengjord då jag inte vill störa hanen i onödan.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.