Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag undrar om det är någon här på guiden som testat att måttbeställa upphängning för LED från modularled.ca?

Jag kör själv med Ecotech Radion och det finns mig veterligen inte någon upphängning till dessa om man inte vill borra i taket. Surfade runt lite och hittade denna http://www.modularled.ca/custom-top-mount-led-bracket/

Är förvisso inte gratis, men en kostnad jag kan tänka mig för att slippa borra och styra ovanför karet.

Som sagt, någon som testat att beställa från denna tillverkare?

/// Viktor

Postat

Kollat på frakt och moms samt tullavgift också?

Prata med en plåt firma i staden och så kan ni kanske få det billigare gjort än att handla från Kanada.

Fattigmans varianten är ju att ta 22mm VP rör samt rörböjare och fixa en själv. Sprayburk med svart färg är billig också, kanske inte wife approved men men billigt.

//Jonas

Postat
  • Författare

Jag var inne och kollade frakt, verkar som om det är $30 som gäller till Sverige vilket innebär runt 200 kronor, utgår från att priserna är i kanadensiska dollar. Detta skulle innebära typ 2 100:- totalt inklusive transport, åker ju eventuellt på moms så säg 2 600:- ungefär + tullavgift på ett par procent.

Det blir naturligtvis billigast att bygga något själv, men känner att jag varken har tid, ork eller handlag för det. Allra enklast hade naturligtvis varit om det funnits liknande inom EU men det verkar inte som det.

Kanske blir att beställa och chansa på att slippa tull och moms..

/// Viktor

Postat

Om du kan borra i väggen funkar en ledtv-upphängning bra... Mina väggar är gjorda av koskit och gamla bastkjolar, så jag lämnadetillbaka min... Men det finns många varianter som man kan flytta runt tvn eller lampan med...

Postat
  • Författare

Har väl likvärdig vägguppbyggnad som dig Petter. Funderade nu på om det kanske skulle gå att modda något annat kit för att passa till fästena på Radion?

/// Viktor

Postat

Finns det ingen typ av rostfri takbärare för skidor eller skiboxar?

MVH Lasse

Postat
  • Författare

Verkar som om en del i USA använder denna http://www.h2oaquatics.co.uk/lighting/leds-and-moonlights/d-and-d-ai-sol-mounting-rail-12inch

Den har ben för att kunna monteras på tanken och ska tydligen funka rakt av med måtten på Radion-ramperna. Bara att köpa en ny skruv istället för öglorna som följer med.

Verkar ju som ett enkelt alternativ.

/// Viktor

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.