Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej

Börjar få små skitigt på bottnen i karet och undrar vad man ska köpa för någon sorts fisk/räck som är bra på att hålla rent??

Postat

finns nog ingen som äter upp skiten utan bara vänder lite på det jag skulle suga upp skiten när man byter vatten annas en sandvändande sjöstjärna.

Vad har du för grus fiskar är ganska känsliga om det är för grovt eller för vast

Postat

Det är väl precis som du skriver "skit" så det är bättre att få till det så att du får bort dem. Jag hade samma problem och det blev bara värre med tiden då det täckte LSn och sen började algerna stormtrivas med allt näringsöverflöden. Jag köpte ett par pumpar och ökade cirkulationen rejällt samtidigt som jag limmade ett extra fack i sumpen och la in tvättsvampar som jag tar ut och rengör med jämna mellanrum. Även om du köper nåt som äter upp det här så kommer de att själva producera avfall (det enda som jag känner till som äter upp andras avföring är sjögurka, men även det hjälper dig inte speciellt mycket).

Postat

Ah! Är ditt tank tillräckligt inkört så kan du köpa ett par turbosniglar och kanske nån eremit. Min första inneboende var en blåbent eremitkräfta som gick som gräsklippare genom alla alger. Åt alger på c:a 90kg på fem dagar!

Postat

Alger är inget skit, utan alger hade vår båa planet varit en "jätte" sten "HEHE"

Sätt in några "gulingar" dom kan säkert fixa det......

Postat
smiley36.gif Som gulingar menar jag naturligtvis, Zebrasoma Flavescens som skulle beta av algerna......

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.