Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej.

Har nu under kort tid "fångat" två stycken bangaier i två olika cirkulationspumpar. Den ena i den förra cirkulationspumpen och den idag i den nya, en Jebao WP-40 som jag kör på långsammaste farten. Jag har inte sett några svagheter hos fiskarna men jag kan inte utesluta att de dött först och hamnat i pumpen sen.

Hur gör ni, behöver man skydda djuren på något sätt eller har mina fiskar varit svaga som hamnat där?

Postat

Jag har aldrig haft bangaier så jag känner inte deras beteende, men jag har svårt att tro att de sugits in pumparna om de varit friska och starka.

Om jag av någon anledning bryter strömmen till mina Hydor Koralia pumpar så kollar jag alltid så att någon räka inte krupet in hos dem innan jag startar dem igen. Jag har i ett tidigt skede förlorat minst 1, kanske 2, räkor pga detta.

Postat

jag kan mycket väl tänka mig att de har sugits sig fast i en pump o dött..min fluval fx5 hade död på ett antal fisk i ett av mina förra kar..visserligen söt vatten men ändå..starka pumpar måste ha skydd till fisk..det har de ..men kanske inte för mindre fisk...det kan mycket väl ske i viloläge på natten..tvivlar på att detta är en slump

Postat

Kör min WP-25 på 85% av max och det har då varken dött kardinaler, clownfiskar, fridmani eller annan fisk. Hur kommer de ens in i pumpen? Så stora glipor är det ju inte.

Postat
  • Författare

Tack för era svar. De tyder på att de hamnat där pga svaghet.

Den första satt med nosen rakt in mellan springorna, nr 2 låg med bredsidan emot och sögs fast.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.