Postat 10 februari 201411 år Finns det någon färg som är okej att måla insidan av avrinningsboxen med?
Postat 10 februari 201411 år Ett alt kan ju vara att använda akvarie silikon. Smeta ut det med en plast spackel
Postat 10 februari 201411 år Ok. Vet ett kar där han smetade på det på insidan och där det riktigt snyggt ut.
Postat 10 februari 201411 år Jag har "målat" (spacklat är not mer korrekt) insidan av min ytavrinningsbox med svart silikon. Ser kanon ut från andra sidan, dvs den sidan man ser inifrån karet. Den ytan som jag spacklat med silikon ser ju såklart skit ut (insidan på boxen), men känns som det kvittar?
Postat 11 februari 201411 år Författare Funderar på att smeta ut silikon och hälla sand på det insidan då
Postat 11 februari 201411 år Insidan av boxen syns ju ändå inte, och ifall du limmar fast sand så lär du ju få bra grogrund för alger där, varför inte köra enbart silikon?
Postat 11 februari 201411 år Författare Svårt att förklara men gillar inte när saker är "ser det bra ut utåt är allt bra" lösningar så behåller boxen transperent och målar baksidan på karet blå.
Postat 11 februari 201411 år Annars skär du till passbitar till linsidan av boxen, kletar på silikon och trycker dit glaset ovanpå.Tänk på att insidan av boxen kommer att bli lika algbevuxen som utsidan av den med tiden och att du dessutom kommer att se rören och vattnet där i.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.