Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Min gammla osmolator gick sönder.

Men tänkte fixa den om möjligt.

Optiska sensorn som va sönder är avklippt

Även om dom 4 trådar är separerade säger kontrollern att det är rätt nivå oavsett vilka jag lägger ihopa händer inget.

Men om jag "duttar" röd och orange tänds lampan att pumpen skall gå igång. Hur kan detta kommasig?

Köpte en flotör på kjell för att prova funka inte.

Hittar inga kopplibgschema på orginal sensorn

Så vet inte hur den får den "duttande" funktionen att fungera

Postat
  • Författare

Kan vara så. Men får ändå inte ihopa det. Frågan är om det finns någon form av motstånd i orginal sensorn

Postat

Koppla in en potentiometer och kolla om du kan få ett förutsägbart beteende...

Postat
  • Författare

Har allt på jobb (elektriker).

Sjukskriven 6månader. Är inte superbra på sånthär det faller lite utanför mitt tankemönster. Ska mäta och skriver in mätvärdena. Så får man nått att arbeta med

Postat

den optiska borde fungera genom att en LED och en fototransistor som känner av vattennivån genom att den totala interna reflektionsvinkeln ändras när proben omges av vatten istället för luft.

Det kan vara så att de har system för att minska sannolikheten att den störs av annat ljus genom att mäta med LED av och jämföra med LED på, och se om se om LED ljuset når fototransistorn.. det skulle kunna förklara varför "duttandet" kan trigga den... men jag kan ta och se om jag kan se mer om principerna kring den när jag kommit hem... den är alltså så svårt skadad att det inte går att reparera kabeln?

Postat
  • Författare

Kablen är hel så att säga men sensorn delade sig på mitten vid rengöring. Så det som behövs är i princip en ny sensor att skarva dit.

tunze säljer inte dessa seperata sa dom när jag va i kontakt med dom då måste man skicka den till tyskland betala frakt tur retur plus reperationen.

så köpte en ny. Men nu tänkte jag ha en till fraggsystrmet och hade denna liggandes så ett försök till repetation kan det vara värt.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.