Postat 21 maj 201411 år Jag har nyligen köpt en Diodon liturosus men jag får den inte att äta trots försök med både fryst och pellets. Någon som kan tipsa hur man får den att äta och vad?
Postat 21 maj 201411 år I vilken sällskap håller du den? Det är ovanligt intelligenta fiskar och de kräver rätt miljö och sällskap för att äta.
Postat 21 maj 201411 år Författare Kirurger, mandariner, clowner och cromisar. Är du Hans på drakfisken med den exelenta servicen/kundvården?
Postat 21 maj 201411 år Är du Hans på drakfisken med den exelenta servicen/kundvården?Jag försöker vara det. Är det någon fisk som stressar Diodon? När jag har hållt igelkottsfiskar så har de ofta vägrat att äta föda på ytan eller på botten. Jag har dock kunnat handmata dem med musslor, räkor och dylikt. Handmatning är dock rätt riskabelt eftersom de biter rejält hårt! Aj aj aj!Men försök ta lite fiskelina och fästa en räka eller dylikt som "svävar" i strömmen... det har ofta funkat för mig.
Postat 21 maj 201411 år Författare Jag försöker vara det. Är det någon fisk som stressar Diodon? När jag har hållt igelkottsfiskar så har de ofta vägrat att äta föda på ytan eller på botten. Jag har dock kunnat handmata dem med musslor, räkor och dylikt. Handmatning är dock rätt riskabelt eftersom de biter rejält hårt! Aj aj aj!Men försök ta lite fiskelina och fästa en räka eller dylikt som "svävar" i strömmen... det har ofta funkat för mig.Tack Hans du har mitt fortsatt förtroende när det gäller inköp.
Postat 21 maj 201411 år Min matar jag antingen med grilltång i plast eller för hand med räkor. I början åt den bara räkor men nu äter den allt. (Ink romansallad)
Postat 2 juli 201411 år Författare Min matar jag antingen med grilltång i plast eller för hand med räkor. I början åt den bara räkor men nu äter den allt. (Ink romansallad)Ska man mata med eller utan skal på räkorna? Tänker mig att det kan vara bra med skal då dom säkerligen inte får skalade räkor i naturen.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.