Postat 15 januari 20169 år Jag mäter upp pulver från en sort åt gången och blandar med vatten. 1. Kan man blanda två eller flera av dessa? Vilka? 2. Måste dom blandas med en viss mängd vatten? Hur mkt? 3. Kan man hälla i akvariet direkt efter varandra eller det måste gå en viss tid? Hur länge? Är det ngt jag inte tänkt på? Skriv gärna ner det också. Det jag doserar är: Kalciumklorid Natriumbikarbonat Magnesiumklorid NaCl- fritt salt
Postat 16 januari 20169 år Du menar för den löpande doseringen/ballingen nu antar jag och jag tror inte man ska blanda kh mg eller ca, na cl fritt salt kanske kan mixas med någon av dom dock. Jag doserar manuellt små skvättar direkt i sumpen, man lär sig förbrukningen efterhand. KH har jag i lite i osmostanken så där får jag en gratis doserpump tack vare osmolatorn
Postat 16 januari 20169 år Författare Ja, jag doserar manuellt och dagligen, jag till och med blandar till det dagligen, mäter upp så många gram pulver det behövs, häller på lite vatten och skakar tills det är upplöst och sedan häller jag lite i sumpen och lite i karet, det hade varit smidigt att kunna blanda ett par av preparaten, men det kanske blir ngn konstig reaktion...? Det är bara ett 130 liters och en räka envisas att bo i sumpen så jag vågar inte hälla allt där. freguz, har du färdigblandat? Blandar du själv en större mängd åt gången eller köper flytande?
Postat 16 januari 20169 år Jag gör det så enkelt för mig som möjligt @sara s ...jag tar typ halv tesked (eller vad jag har räknat ut borde bli lagom) av pulvret och bara häller rätt ner i sumpen, inte varje dag, var tredje kanske.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.