Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Fick hem ett nytt akvariet i helgen. Som var ovårdat. Ingen städpatrul. Lukta illa och som jag ser nu knappt några småkryp alls i. Har flyttat över några rektorer och dom har att göra. Har även ett litet jag här hemma med väldigt mycket liv i. Då till frågan. Ska man flytta över lite sten från det lilla akvariet? Så man får över lite mera små kräftdjur? 

 

Fick även med en wrasse rockmover. Vad är eran erfarenhet av dom? Tycker själv att 300 liter är för litet för den. 

Postat

Förstår inte vad du menar.. lite rörigt skrivet inlägg.

Vad är det som luktar illa, och varför?

Kan du förklara mer utförligt?

Postat
  • Författare

Ska göra mitt bästa..

Fick hem ett akvariet i lördags som han som hade det innan inte hade bytt vatten eller brytt sig om på 6 månader. Bara fyllt på det som dunstat.

Vattnet lukta unket. Och städpatrullen var bara en massa sjöstjärnor. Men nu efter flytt och sen bytt 100 liter vatten så är lukten mycket bättre. 

Men det finns inga små räkor eller andra små nyttiga djur. Så frågan lyder ska man flytta över lite stenar från mitt gamla lilla för att få in lite små djur? 

Fick ju med ett gäng koraller med men dom har inte mått så bra

 

Postat

Låt karet gå till sig i lugn och ro några veckor. Att ympa in en sten med liv i kan vara en god idé.



Skickat från en iPhone med Tapatalk

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.