Postat 7 maj 20178 år Vad jag förstår är det en del som lägger dem i klorinbad. Jag har aldrig behövt rengöra någon av mina två än, men personligen så kommer jag ju skita i om de är vita eller ej. Måste (?) väl räcka att vända dem ut och in och kötta på med högt tryck i duschen på dem?
Postat 7 maj 20178 år Författare Ja, jag kör dem i tvättmaskinen på 60grader utan någon tillsats bara vatten
Postat 7 maj 20178 år Sköljer mina i varmt vatten, samt skrubbar med en diskborste som jag bara använder till saltkaret.
Postat 15 maj 20178 år Tvättade mina för första gången idag, fan vad styva de var! Trodde jag inte. Hur som helst så var de ju inte jätteskitiga men i mitt fall räckte det att vända dem ut- och in och sedan spola med hårdaste läget på duschmunstycket. Voila!
Postat 16 maj 20178 år Författare 21 timmar sedan, JonasK sa: Tvättade mina för första gången idag, fan vad styva de var! Trodde jag inte. Hur som helst så var de ju inte jätteskitiga men i mitt fall räckte det att vända dem ut- och in och sedan spola med hårdaste läget på duschmunstycket. Voila! Kör du medföljande 225 mesh ?
Postat 17 maj 20178 år Författare 11 timmar sedan, JonasK sa: Vet inte vad det är för ena, men de medföljande ja OK brukar vara den. Jag kör just nu 100 Micron felt...men skall gå över till 225 felt så man sliper byta varannan dag. Filtversionen är tuffare att tvätta.
Postat 18 maj 20178 år 20 timmar sedan, Jokkmokksjocke sa: OK brukar vara den. Jag kör just nu 100 Micron felt...men skall gå över till 225 felt så man sliper byta varannan dag. Filtversionen är tuffare att tvätta. Aha okej! Aldrig slagit mig att det såklart finns strumpor i olika material. En i filt måste givetvis vara svårare att få ren ja Funderat på att köpa en 100 micron att använda tillfälligt då det behövs. Har ju två platser i Reefer 250, så den ena kanske kan bytas då & då. Nåja..
Postat 18 maj 20178 år Författare 2 timmar sedan, JonasK sa: Aha okej! Aldrig slagit mig att det såklart finns strumpor i olika material. En i filt måste givetvis vara svårare att få ren ja Funderat på att köpa en 100 micron att använda tillfälligt då det behövs. Har ju två platser i Reefer 250, så den ena kanske kan bytas då & då. Nåja.. Det jag läst mig till och som jag själv gjort är att jag första tiden körde med Mest 225, när jag körde i sanden så körde jag 100 felt för att få bort "damm" fort. Sedan körde jag mesh-filtret igen. Läste att de är bra att inte filtrera för hårt under uppstart. Nu kör jag 100 felt igen sen jag fick invånare. Men känner att den bästa kompromissen är nog 225 felt 100 kloggar igen fort. Men men vad vet jag, är ju bara en simpel bonde.
Postat 19 maj 20178 år On 2017-05-18 at 10:59, Jokkmokksjocke sa: Det jag läst mig till och som jag själv gjort är att jag första tiden körde med Mest 225, när jag körde i sanden så körde jag 100 felt för att få bort "damm" fort. Sedan körde jag mesh-filtret igen. Läste att de är bra att inte filtrera för hårt under uppstart. Nu kör jag 100 felt igen sen jag fick invånare. Men känner att den bästa kompromissen är nog 225 felt 100 kloggar igen fort. Men men vad vet jag, är ju bara en simpel bonde. Aha, okej. Smart att byta strumporna för att då bort dammet. När jag insåg att dammet var kvar typ 4 dagar efter att jag lagt i sanden så vevade jag igång skummaren som ganska effektivt tog bort den... men kanske ska ha en 100 till sådana tillfällen. Tack för tipset och för att vara en simpel bonde så kommer du med mycket bra idéer!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.