Postat 22 januari 20187 år Jag har då köpt Red Sea IODINE+ och på den står det att man kan dosera 1ml per 10ml av Rea Sea Foundation Calcium+ Men jag använder inte Red Sea's balling salter utan fauna marin's, så är det det någon som vet om koncentrationen av calcium skiljer sig nämnvärt mellan de olika fabrikaten?
Postat 22 januari 20187 år Är det inte lite lattjo (av dem) att basera doseringen av jod på åtgången av kalcium? T ex om du har ett refugium så kommer ju det ta upp avsevärt mycket mer jod och då skevar det ju direkt!
Postat 22 januari 20187 år Författare Jo det är det väl det.. rekommendationen är väl just om man kör deras koncept, och inte testar sig fram till doseringen, men eftersom iodinetester ska vara skit så tänkte jag att det var något att gå på, så får man väl se på tritonlabresultat hur man ligger till.
Postat 23 januari 20187 år Gissar att Tritontest är det som du får förlita dig på jag med.Sen start-doseringen blir väl en höftning, om du inte kan hitta "x ml höjer kalcium y ppm i z liter vatten" på både Red Sea och AF så du kan räkna ut "rätt" dosering...Sent using Jedi mind-trick.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.