Postat 26 juliJul 26 Hej. Jag har tänkt att byta till en ny Aquasky Bluetooth LED 2.0, 12 W Länk Har just nu en AI Prime 16HD LED. Någon som har erfarenhet utav Aquasky? Är det värt att byta till en sådan? Jag skulle vilja fördela ljuset bättre.
Postat 26 juliJul 26 Din AI prime är på 65W och den nya är på 12W så det blir ju en väldigt stor minskning i mängden ljus. Vill du fördela ljuset bättre som du säger så skulle du behöva många om du vill byta ut din prime. Alternativt så skaffar du en bar och kör tillsammans med din prime. vet inget om aquasky annars
Postat 26 juliJul 26 Författare 6 timmar sedan, Oscarhaglund skrev: Din AI prime är på 65W och den nya är på 12W så det blir ju en väldigt stor minskning i mängden ljus. Vill du fördela ljuset bättre som du säger så skulle du behöva många om du vill byta ut din prime. Alternativt så skaffar du en bar och kör tillsammans med din prime. vet inget om aquasky annars Den jag tänkt att köpa är på 30w
Postat 26 juliJul 26 De är för sötvatten i första hand. Men funkar i Saltvatten utan koraller! De finns en annan som heter Fluval Sea Marine 3.0 som är avsedd för saltvatten! Gå in på https://fluvalaquatics.com/us/ där finns info dessa. Jag har tre tre sötvattensakvarium med växter och använder Aquasky 2.0 och det är tyvärr inte tillräckligt för att få bra belysning till växterna där. men de har en ny version som Aquasky 3.0 men tror att det inte är tillräcklig för koraller!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.