Postat fredag vid 11:423 dgr Har nu googlat och sökt i omgångar och när det känns rätt ena stunden så är man snart igång igen och söker svar, Vilken belysning är rätt?Jag är pågång och sätter upp mitt första saltvattensakvarium. Har tänkt lägga en hel del fokus på enklare koraller inledningsvis, men självklart lite fisk också. Sedan vart detta tar mig får man se så dumt att inte ta höjd för mer krävande invånare.Är det någon som kan rekommendera mig vad ni skulle valt i mitt läge? Budget kring 5000-6000kr tänker jag.Jag funderar på om två st Aqua Medic Cube 50 skulle ge mig det jag söker? (App-styrning, tillräckligt med ljus och möjlighet att styra och sätta in cykler etc.)tack på förhand!
Postat fredag vid 22:433 dgr Två sådana räcker för enklare koraller (lps och mjukisar). Jag har ingen direkt erfarenhet av dem själv så svårt att säga mer.De känns lite som rebrandade kinesiska modeller men jag vet inte hur mycket man skulle spara av att gå direkt till ali express.70 cm är tillräckligt brett att man i varje fall vill ha två lampor om man inte kör någon slags ramp.
Postat 1 timme sedan1 tim Författare Det slutade med att jag nu köpt ”Maxspect Ethereal Infinite 230W”Tack för bollandet!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.