Postat 3 juli 200619 år Venturimunstycket har jag lyckads få tyst på genom dämpning men vattnet som rinner igenom teleskopröret låter på tok för mycket. SKulle man kunna byta ut teleskopröret och sätta på en kulventil precis vid utsidan för att grovjustera?Jag måste ha en tyst skummare då akvariet står u vardagsrummet. Annars så har jag förstått att Cyclon AS ifrån www.zc-aquarientechnik.de skall vara tyst./O
Postat 3 juli 200619 år Författare Provade att sätta dit en kulventil efter teleskopröret och det blir lättare att grovjustera med den så jag har fått det hyffsat tyst. Men frågan återstår, kan jag plocka bort hela teleskopröret eller finns det någon funktion med den förutom att justera?
Postat 5 juli 200619 år Författare Ev. så provar jag senare. Har en annan skummare som backup ifall det skulle bli totalkass.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.