Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

har som bekant fyllt upp nya burken med vatten och sten som borde vara relativt inkörd, har legat i två dagar. tillsätter bakteriekultur dagligen.

tror inte stenen tog så mycket stryk i flytten, koraller och skivisar m.m. på stenen är fullt utslagna och verkar redan stortrivas.

hur lång tid brukar det ta för en ev nitrittopp att komma?

lurar på när jag kan börjar flytta över saker från gamla burken, och ska jag även flytta med vattnet?

Postat
  • Författare

ingen som kan svara på ungefär hur lång tid det tar innan man märker en ev nitrittopp? och om jag ska spara vatten från gamla burken eller enbart köra på nytt?

blir ungefär 75% nytt vatten.

Postat

har inget rakt svar... men när jag skulle flytta från 240L till 540L tog jag ca 20-25% gammalt vatten och flytten var inte särskilt lång bara en våning upp till en annan lägenhet så stenen kom i vattnet snart igen.... mätte nitrit varannan dag men jag fick aldrig något utslag så efter 7dagar så flyttade jag över resten, fortsatte att mäta veckan efter inget då heller.

Det nya karet fick en hel del sten från det gamla karet från dag 1, sen hade jag köpt 8st blackmolly som jag släppte i samtidigt som stenen, taskigt mot mollysarna men allt gick bra.

Tog bort mollysarna samma dag som flytten.

veckan innan flytten av fiskarna hade jag matat dem extra mycket och första veckan i det nya karet matade jag inte alls.

Hoppas det går bra

mvh Henrik

Postat
  • Författare

något rakt svar hade jag inte räknat med, men tack för ditt exempel.

ska vänta till helgen och sen mäta och se. när jag flyttade sist så gick det hur bra som helst (var en flytt på ungefär en 5km) men då var det 60% gammalt vatten.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.