Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

All Aktivitet

Detta flöde uppdateras automatiskt

  1. Senaste timmen
  2. Köp inte linkia. Det är tyvärr helt oansvarigt av försäljare att de överhuvudtaget säljer och tar in de här djuren på något annat än specialbeställningar. De är extremt svåra att få att överleva en längre tid. Mitt tips är att aldrig lita på vad en säljare säger utan att aldrig göra impulsköp och alltid googla ordentligt på det djur man tänkt köpa. I det här fallet så finns det mycket information om hur i princip omöjliga de är.
  3. Idag
  4. För att undvika att botten ska spricka så limmade vi extra glas bitar undertill. Nu är botten i 15mm. Men bättre med både hängslen och livrem
  5. Jag försökte att bygga allt så snyggt som möjligt. En sak jag inte tänkte på från början var utrymme att skruva fast genomföringar upp i akvarie botten. Hade sågat små fina hål så det inte gick att komma åt att dra ordentligt. Så var tvungen att såga det på plats utan att ta sönder något. Var ganska nervös när jag gjorde det. Nu är det under akvariet och spelar ingen roll, men det är något som störde mig mycket i början.
  6. Så här löste jag flödet på botten @Lasse 😀. Synd att jag inte hittar bilder på när jag byggde in utblåsen på botten i framkant. Blev så bra att det knappt syns i huvudet taget. Och i daxlägget är det helt omöjligt. Har vinklar de två i mitten så dem blåser bakåt i sidled. Och dem längst ut på varje kortsida så flödet går in i bakre hörnen. Så även om det är limmat BTA på botten så är det en Blau12 som blåser på med 95 % ut i varje utgång. Och den cloosd loop circulation går igenom min Ocean motion som fördelar flödet till ett utblås åt gången.
  7. Igår
  8. Har kollat in det forumet med en gång i tiden 😊 tycker rockor är väldigt häftiga! Den häftigaste fisken jag haft var en jaguarciklid.
  9. Köpte en sjöstjärna för nån vecka sen och droppade in i 2 timmar. Nu har den blivit nästan helst platt. Den tappade en arm och såg lite bättre ut men sen samma sak igen. Nu har den tappat en arm till. Ligger helt still på samma plats. Några råd?
  10. Hej och välkommen tillbaka 😁 Kul projekt som blir kul att följa. Tips att kanske presentera lite av tanke/plan med invånare inkl typer av koraller för att bättre kunna ge råd kring belysning. Verkligen kul att höra att du tycker att forumet är givande och hjälpt i att våga ta tag i saltvatten! //227
  11. Konsistensen är gelé och när jag satte belysning mot det känns det verkligen inte bara som smuts som fastnat, svårt att veta om det är något man vill ha i akvariet😅 synd jag inte har tillgång till mikroskop,
  12. Något jag var väldigt nervös för, var att jag limma BTA på hela botten. Har aldrig hört eller sett någon göra det. Omöjligt att ångra sig efteråt. Speciellt efter jag betong montera alla FAKE/glasfiber LS. Vart en salig blandning mellan PVC rör, lim och revkeramik. Är super stadigt och inget kan ramla omkull. Ni vet ju alla att det är ett helvete när man bara ska limma en pytteliten fragg lite snabbt, så rasar allt och man står där i flera timmar och försöka rädda situationen. Sen blev det inge bra iallafall och man får göra om allt igen en annan dag☠️🙈💩👺. Ja och anledningen med BTA på botten är att jag var fast besluten att inte ha sand på botten. Och tycker det är tråkigt med "bare bottom" Och jag har inte ångra mig ännu. Men nackdelen är att det samlas mycket mer skit på den, än på en glasskiva såklart . Fördelarna är större 👍
  13. Om jag mins rätt så är det Paleosuchus trigonatus... Tror den kallas för dvärgkajman
  14. Förra veckan
  15. Tjusig ung man 🧍‍♂️🥹😎👌🏻 Den där bilden förklarar så väl varför modeaccessoaren boa heter just Boa 😜 Är det en glasögonkajman ?
  16. Insåg nu att den faktiskt är med på både bild 1 + 2 om du zoomar in. Silver Arowana. Ett av evolutionens under. 😎🥇🥳 @saltatrox
  17. Just det. Minns väl när du och din som varit förbi. Trevligt 👍
  18. Jepp, fortfarande kristallklart vatten. Skönt. Ska beställa en Tunze DOC 9001 så jag har den redo. Har ytvattenintag så då ut med den Aqael som jag har tills dess. Behöver förslag på bra belysning för nu blir det nog lite koraller också. Vill också nämna att utan detta forum tror jag ingen vågat ta tag i saltvatten. Så jättetack till alla guider, tips och råd.🥰🥰🥰
  19. Coolt 👍 hur stort är det?
  20. Min son har sagt några gånger ”kommer du ihåg han med de jättestora fiskarna”
  21. Spännande! Har ingen aning men undrar också, bump!
  22. Dagen efter.
  23. Hej! Igår kväll uppmärksammade jag en vit slempropp som svävade runt, idag hade den väl åkt några varv i akvariet och samlat på sig skit, jag plocka upp en del av det för att undersöka, väldigt slime’igt, första tanken var nå ägg eller liknande, någon som vet mer?
  24. Rameau började följa Vit slempropp
  25. Fränt. Fanns en snubbe i Svartbäcken som kallades Acke ( Italienskt efternamn Minetti ) Hade massor av giftormar. Han blev biten av en Gabon en gång och åkte ambulans. Minne fr barndomen.
  26. Tackar 😊
  27. Fantastiskt kar det där👍. Kommer så väl ihåg första gången jag var hemma hos dig. Mycket imponerande 😃. Saknar bilder på Osteoglossum bicirrhosum 🐟
  28. Absolut, min favorit var Gaboon huggorm. Hade flera stycken och olika under arter. Såklart, snöa jag in i giftormar. Desto farligare ju bättre. Har säker haft över 20 olika arter och många fler individer.
  29. Sen lite senare, tror det var 94 så starta vi ett tropikhus på Regeringsgatan i Stockholm som hette "Tropikhuset Palmen". Synd att jag inte har bilder på den stora dammen vi byggde till kajmanen. Blev riktigt maffigt. Här är den som lite när vi transporterar den någon stans. Många bra minnen från den tiden.

Account

Navigation

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.