Gå till innehåll

jeber

Stödjande medlem
  • Antal inlägg

    710
  • Gick med

  • Senaste besök

  • Dagar vunna

    21

All aktivitet

  1. Ska bara vi har nog alla gjort det men det blir säkert bättre i slutändan!
  2. Är en apex lampa Neptune, har inte apex så den ”styrs” med en vanlig timer
  3. Får se om den växer först annars kan vi alltid testa lite booster. Jag har aldrig haft den här lampan innan, den som funkat bäst för mig är ai refugium lampa då växte det galet mycket!
  4. Nä det har jag aldrig gjort innan. Något du rekommenderar?
  5. Kickar igång refugium idag har kört det i stort sett alla akvarium innan med bra resultat. Fick köpt 5 olika snäckor igår och en till sjöborre. Nu blir det paus ett tag till rev pelaren är på plats.
  6. Slängde i lite citron syra i vattnet som jag brukar när jag rengör pumpar men det blev helt vitt! Vet inte varför imorgon blir det att skrubba och sen vanligt vatten några gånger.
  7. Blev lite fler koraller fick tips om en app som tar bort blåljus, blev rätt bra. Silkypix aqua. håller på att fixa till lite död ls för att bygga en rev pelare. Har aldrig gjort det innan så det blir kul.
  8. Tjusiga fiskar, bangaien har yngel i munnen igen
  9. Barnen har skött akvariet perfekt i två veckor kh har gått ner efter någon typ av strul med doserpumpen men ligger runt 7. Upplever att lps trivs bättre i lite lägre kh men det kanske är en synvilla. Behöver öka städpatrullen och få bort 1-2 anemoner.
  10. Alltid kul med nytt! Hoppas chelmon äter lite fryst med
  11. Tråkigt när tekniken bråkar. Kul att folk hjälps åt i hobbyn och delar med sig av koraller
  12. 2 nya pumpar idag. Blev de billiga men jag tycker det är lätta att rengöra och passar bra på baksidan har nu 4 pumpar i akvariet ihop om att det inte blir några dead spots.
  13. Vad blev det för fiskar?
  14. Hemma efter en vecka borta. Ser väldigt bra ut! lite varning till mig själv P04 visar noll men nitrate mellan 2-5.
  15. Jag jobbar på sjön så tror det blir svårt att odla upp har jag tur åker något yngel ner i sumpen och överlever där. Men roligt att paret trivs
  16. Växer på snart täckt foten
  17. Helt klart en favorit! Lyser verkligen upp.
  18. Yngel/ ägg i munnen, känns lite tidigt! Hoppas han överlever prövningen. Kul dock med ett par
  19. Lite fler koraller på plats köpte även en Naso som grabben ville ha. Den växer kanske ur akvariet men den tiden den sorgen.
  20. Nästan nollat P04 0.03, är lite alger i sanden kan vara nystartat problem men tror mer på lågt P04. Får dosera och mata lite mer ett tag I övrigt ser det ok ut och alla fiskarna verkar må prima. Vi är på jakt efter en till sjöborre och en kirurg. Ska beställa nya pumpar med, tror det blir smart wave 20. Tänkte ha de på baksidan så det pumpar mot framrutan.
  21. Ser tjusigt ut
  22. God jul och gott nytt år önskar vi blir roligt att fylla på detta akvarium nästa år.
  23. Man blir nervös varje gång och tror att räkan har dött. Ömsat och blivit större
×
×
  • Skapa Ny...