- sandbädd
- sandbädd
- sandbädd
- sandbädd
-
sandbädd
- Salifert Nitrate
-
Salifert Nitrate
Blir osäker på om man mäter på sidan av vättskebehållaren eller om man ska ställa den på testpappret och titta ner i botten på vätskebehållaren?
-
Snart ger jag upp.... :-(
Är det bra att ha lite siporax och lite kol tillsammans i turbofiltret? Tänker att jag tar bort själva filtersvampen imorgon så att den inte blir full med skit.
-
Snart ger jag upp.... :-(
-
Snart ger jag upp.... :-(
Tusen tack för alla svar! Jag tänker att det hela började när jag köpte en ny Euphellia, såg att den hade brown slime disease efter ett par dagar. Det hade då sridit sig till min Torch samt en annan liten euphellia. Totalt dog ca 15 huvud, tänker att det gjorde obalans i karet och Euphyllia giftet spred sig i karet när de dog och påverkade de andra korallerna negativt. Igår gjorde jag ett 30% vattenbyte och satte in ett kolfilter. Idag ser alla koraller normala ut igen och har öppnat upp sig. Hur länge kan man köra aktivt kol med filtreringssvampen på? Har ett aquael turbofilter. Jag fick med keramik pellets också. Så jag kan ju pendla mellan att köra kol och sådanna pellets sen kanske? Men vad jag förstått så är det inte bra att ha på svampdelen i filtret för länge?
-
Snart ger jag upp.... :-(
Fisken dog innan euphylliorna dock. Finns det något sätt att stoppa smittan i akvariet? Nästan alla mina koraller håller på att dö..
-
Snart ger jag upp.... :-(
Det började med filfisken som dog av mystisk sjukdom. NU har brown yelly disease tagit de flesta euphyllior... nu undrar jag om även knapparna samt reccordeorna också är drabbade? Se bilder. Vet inte vad jag ska ta mig till..
-
Flukes?
Nu är min filfisk tyvärr död. Men jag undrar vilken sjukdom han hade. Trode först att det var prick men efter att ha läst lite på nätet spå undrar jag om det kan ha varit något som kallas "Flukes" Han hade vita fläckar samt ena ögat var väldigt grummligt. Min salaris piskar sidorna ganska mycket mot sanden, det gör en av mina clowner också. Är det någon som vet hur jag ska göra karantän, hur länge? medicin? :-(
- Kessil A350W
-
Filtermedia
Tack Stig! Är det bättre om jag skaffar en media reactor om jag vill ha lägre Nitrat?