-
Content Count
18 -
Joined
-
Last visited
Community Reputation
0 NeutralProfilinformation
-
First name
Marcus
-
City
Ronneby
-
Antal år inom saltvatten
1
-
Akvarievolym
160
-
Akvarie mått
80x40x50
-
Ljusuppsättning
LED
-
Vilken uppsättning av ljus använder du
Hydra hd 26
-
Använder du skummare
Ja
-
Om JA vid skummare - Vilken
Coralbox d300
-
Mitt huvudsakliga intresse för karet är
Koraller & Fisk
-
Antal år inom sötvatten
5-8
-
Använder du Osmosvatten
Ja
-
Hur många kilo kevande sten har du i akvariet
13
-
Har du sump
Ja
-
Storlek på sump
60
-
Kör du med sand på botten
Ja
-
Använder du UV-C
Nej
-
Använder du Ozon
Nej
-
Använder du zeolitbaserad metod
Nej
Recent Profile Visitors
386 profile views
-
Säljer nu min boxarräka då jag tycker den blivit lite stor för mitt kar. Han är nyfiken och väldigt ”framåt”, har gått ihop med mina putsarräkor utan bekymmer. 200kr och finns i Blekinge/Ronneby. Skicka pm
-
Tänkte sälja min gröna sinularia, växer på bra. Lite större än en knytnäve, sitter någon liten sten korall på foten också. Finns i Ronneby/Blekinge, 500kr skickas ej. Skicka pm
-
Maxspect razor 160w 16000k
Mackex replied to Mackex's topic in For sale - Accessories and technology
1200kr ink frakt eller bud -
Mackex started following Maxspect razor 160w 16000k and Hydra Mount System Single Arm
-
Har en svart bracket till hydra 26/52 eller 32/64 i nyskick, Original kartong och extra grejjer medföljer. Nypris 1199kr 700kr och kan skickas, finns i ronneby.
-
Säljer nu min maxspect, fungerar klockrent och aldrig körd på max effekt (körd på 70%). Hade tänkt 1500kr eller bud, kan skickas. Skicka pm, finns i Ronneby Blekinge.
-
Upp
-
Aha tråkigt, körde också med en 9004 i sumpen men sen blev de en ”riktigt” istället och en stor skillnad
-
Varför kör du inte en traditonell skummare i sumpen istället?
-
Okej, tack för svar. Ska prova mig fram lite, nu har man lite mer kött på benen iallafall
-
Okej, tack för ett bra svar jag läste någonstans att runt 0.6w/liter och har startat med det, men kändes klent därför jag undrar. Flesta koraller kommer stå 1-20cm ifrån botten, sen i framtiden blir de säkert någon sps högre upp på stenarna. Men jag bör kunna öka upp watten lite sakta upp till runt 60-70% ? Bör vitt/blått stå ungefär lika? Eller det är en smaksak? mvh
-
Hej, har läst runt och funderar på hur många watt/procent jag ska köra min maxspect razor 160w på. Får inget bra svar på min fråga när jag googlar så jag frågar er istället, karet är på 160liter och 50cm högt. Kommer köra lps och mjukisar nu till en början och undra då hur många watt jag bör ligga på ungefär. Förstår att det är väldigt olika från kar till kar, men något riktmedel borde ni kanske kunna rekommendera?
-
700kr ink frakt om någon är sugen
-
Mackex changed their profile photo
-
Söker du fortfarande retur?
-
Har en eheim 2100 returpump över, obetydligt använd. Följer med massa adaptrar osv. 400kr, kan skickas. Finns i Ronneby!
-
Bifogar en bild ifrån tillverkaren
Saltvattensguiden
Organisationsnummer: 802438-6222
E-post: admin@saltvattensguiden.se
Våra betalningsalternativ
Aktuell programversion
IPS Community Suite 4.5.4.2
Tapatalk 1.6.6