Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

är det någon som har haft eller har denna kirurgen? det finns inte så mycket info om den på nätet... den finns också på hawaii men heter då Acanthurus triostegus.

någon som har haft en sådan?

Postat

Hej!

jag har en, sen vet jag bara om två till som har eller haft en/flera och det är wOOfer och Petrol.

en mycket trevlig kirurg i mina ögon som är väldigt lätt, den har aldrig haft en prick eller annat, mycket social och orädd. äter som häst däremot och simmar konstant bland stenar i jakt på lite små alger som den kan noppa i sig. mycket fredlig också för den delen, den har aldrig visat några aggressioner mot några andra nya firrar som jag släppt i, varken naso eller xanthurum som är i samma storlek.

Postat
  • Författare

det låter ju väldigt bra, undrade för jag saxade detta från meerwasserlexikon och blev därför lite fundersam, kändes inte som om han menade samma fisk.

Indo-Pacific; 25 cm; aggressive and grows fast and becomes a threat to any fish in

the same tank

jag tänkte skaffa en 4-5st tycker de är jättefina, får man fråga vad du gav för ditt exemplar och varifrån den kommer?

Postat

kan inte tänka mig att att det är hawaii min kommer ifrån? men inget är säkert, har inte hört att min handlaren tar så mycket därifrån utan mer Indo-Pacific skulle jag gissa på, men det ska jag låta vara osagt, jag hade två med den minsta hamnade i en oskyddad pump efter några veckor, (då man var grön på salt) annars köpte jag dom på amazon akvarium i karlstad för 200:- st har jag för mig och jag har inte sett såna nåt mer där och det är 1,5 år sen.

edit: och att det skulle vara en aggressiv art kan jag inte hålla med om. kanske en aningen mer dominat mot samma artfränder dock men det hör väl till för dom verkar vara stim fiskar i naturen.

Postat

jag har haft en å det va någ den lungnaste ock mest sociala kirurg jag haft mycket trevlig å inte als aggresiv trivs bäst med flera liknande

Postat
  • Författare

såg ett avsnitt av The blue planet av BBC och där visade de ett stim som svepte över revet och käkade alger väldigt vackert... hade tänkt ha så många jag kan och det blir väl 4-5st, olika källor ger olika maxlängd på denna allt från max 20cm till 27cm. Därför har jag inte riktigt bestämt hur många jag kan ha.

Jimmy du skrev att du hade en... vad hände med den? prick?

Postat
  • Författare

hmmm undrar hur många jag kan ha... får börja med 4 och se hur mycket plats de tar i karet, dina verkar vara rätt stora petter köpte du dem i den storleken eller har de växt sig stora i karet? kul o se att de går i stim... ska du skaffa en till så att du har fem igen?

Postat

De var väldigt små när jag köpte dem i danmark.

Får räcka med de fyra som är kvar, de är ju inte de färggladaste kirurger man kan ha,

och det är fullt i burken (17st Kirurger, varav en fullvuxen lituratus:kung ).

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.