Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Har flyttat mitt Rio400 kar och skall nu försöka få det plant. Fötterna på juwelmöbeln är ju ej justerbara och jag har ett golv som inte är helt jämt.

Det är troligen inga stora justeringar som skall göras (håller på att fylla karet för att se om golvet bångnar vid fullt kar) utan bara några millimeter.

Tips på vad jag skall stoppa under fötterna för att justera önskas. Där det stod tidigare lutade det från kortsida till kortsida (ca 1 cm lägre vattenyta i ena ändan). Tyckte inte det gjorde så mycket. Denna gång tror jag dock att det kan bli någon millimeter skevt vilket inte känns bra.

Postat

Klipp ut tunna skivor av plåt och använd för att lägga under så det blir jämnt.

Är det 6 ben så börja med dom ute i hörnen, när du fått dom rätt så stoppar du bara under så att dom i mitten inte är över marken.

Postat
  • Författare
Klipp ut tunna skivor av plåt och använd för att lägga under så det blir jämnt.

Är det 6 ben så börja med dom ute i hörnen, när du fått dom rätt så stoppar du bara under så att dom i mitten inte är över marken.

Är iofs 8 fötter, men principen fungerar. Känns dock inte helt bra med plåt. Står ju på parkett.

När jag tänker efter så är iofs min parkett rätt hård, så det kanske inte skadar. Tänker på reprisk.

Postat
  • Författare

Efter att ha fyllt karet verkar det inte skilja mer än ca 2 mm mellan någon del av karet. Ser dessutom inte ut att vara skevt. Inser att jag kan försöka resten av mitt liv utan att få det bättre i våg, så det får vara som det är.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.