Postat 24 mars 200916 år har bara snäckor och räkor i mitt kar.. men vart natt har det försvunnit 1 snäcka o det är räkorna som tar dem.. tror det är pepparminten som tar död på dem. det har dött 10st och jag har stoppat de resterande levande hos min granne tills jag fattar vad som e fel... o jag matar med artemia varje dag..vet inte om pepparminten har fått smak på snäckor ist.. för dom skiter i glasrosorna jag har,... vad göra????
Postat 24 mars 200916 år Testa ammoniumhalten i vattnet. Jag misstänker att ditt kar är i uppstartfasen.
Postat 24 mars 200916 år Författare vi gjorde test nyligen o allt va bra.. så du tror inte att det är rökorna som tar dem då utan att det e dåliga värden i vattnet??
Postat 24 mars 200916 år Jag säger som Stig Crille !Och varför matar du om du bara har sniglar och räkor ?Har du bra cirkulation och skummare ?Testa vattnet och gör ett litet vatten byte.
Postat 24 mars 200916 år Svårt att säga varför dom dör. Kanske nåt annat i burken som tar dom.Som t.ex i min burk har min streamer har tagit kål på ett ex. Antal sniglar genom att dom fastnar på insuget.
Postat 24 mars 200916 år Har du sett att det är räkorna/an som tra dom? Det kan ju vara så att du har en eremitsom du inte vet om som behöver ett större skal men de som snäckorna har är för stora.Eremiter kan göra så, döda och se om skalet är bra. Är det för stort/litet tar dom bara en ny snäcka./Johan
Postat 24 mars 200916 år Jag är lite inne på att det är nått med vattenvärden som spökar, såtillvida att du koppade in dom försiktigt.Som kuriosa så bev jag av med lite snäckor när jag köpte ett blandat pack och fick med en rovsnäcka som vart väldigt förtjust i mina algätare;)//NiXoN
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.