Postat 24 oktober 200420 år Hej. När jag köpte LS så fick jag med en massa krabbor som var gömmda i LSn.Min frågaär:Är de farliga för fiskarna eller korallerna.Jag vill veta nackdelen och fördeten om de.Jag har hört att de kan vällta koraller.Tacksam för alla svar.MVH Aqil
Postat 24 oktober 200420 år Det beror helt på vad det är för krabbor du får leta bilder å info om dom en del är ofarliga en del äter fiskar å koraller
Postat 24 oktober 200420 år Beror alldeles på vilken typ av krabba det är.Bilder skulle underlätta?Hej.Jag har en kamera men den är dålig på att ta i närbild.Jag kan beskriva de.Små ca 2cm, bruna och lite taggiga på benen som en spindel.
Postat 24 oktober 200420 år Jag köpte mig en grön acropora för några veckor sedan och inte förrän till ett par dagar sedan upptäckte jag en liten krabba i den. Det är ju bara så häftigt att ha en sådankrabba i kolonien. precis som i naturen
Postat 24 oktober 200420 år Jaa ja vet inte, finns så många krabbor, men efter att ha läst en del på reefcentral så verkar det som att de enda RIKTIGT revsäkra krabborna är Anemonkrabbor (som J.Svärd förmodligen fick med sin acropora). Men många har ju massor av olika krabbor i sina akvarium utan några problem.Vad som verkar vara den värsta krabban är gorillakrabban som tydligen äter allt o välter saker oxå, den är brun och "hårig". Så kolla upp så det åtminstone inte e bebisgorillor.Bör tilläggas att jag e en saltn00b och det jag skriver här är efter vad jag läst om, inga egna erfarenheter med krabbor ännu.
Postat 24 oktober 200420 år EditDet där vart ju inte så bra.prova denna iaf, ser den ut så så e den dum.http://www.tampabaysaltwater.com./images/uglycrab1_low.jpgHär är en till som ska funka.Ser den ut så här är den oxå elak.http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&thre adid=446789
Postat 24 oktober 200420 år EditDet där vart ju inte så bra.prova denna iaf, ser den ut så så e den dum.http://www.tampabaysaltwater.com./images/uglycrab1_low.jpgHär är en till som ska funka.Ser den ut så här är den oxå elak.http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&thre adid=446789 Hej adddo.Tack för bilderna och jag tror inte att det är någon av de.Jag ska nog ändå få tag på den så snart hanlägger sig på rätt sten.MVH Aqil
Postat 26 oktober 200420 år jag har haft en sådan hära krabba , dom käkar allt de rår på ex sniglar & ermiter
Postat 26 oktober 200420 år Acropora-krabbor och anemonkrabbor ska vara relativt säkra.... resten kan man inte lita på.
Postat 27 oktober 200420 år jo tack gorilla krabban har man råkar ut för, den käkade upp rubbet 2 anthias, 2 kirurger, alla gobies, samt en j***a massa koraller. Ta det säkra för det osäkra och ta bort alla krabbor du ser och får tag på och lägg dom i sumpen med lite sten.
Postat 27 oktober 200420 år Jag har några mysko krabbor i mitt kar, dom har inga klor utan fångstarmar som dom antagligen fångar plangton med, fångstarmarna ser lite ut som en borstmasks krona., vet någon vad deet e?
Postat 28 oktober 200420 år filterkrabborna som du har är ingen fara dom käkar bara sånt som flyter förbi, det är bara sitta o titta på.
Postat 29 oktober 200420 år mm, det fattade jag också, dom kan knappast vifta en fisk till döds, e det vanligt att man ahr sånna i karet?
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.