Postat 25 maj 200916 år Författare Tack Sploonge.Aha... ok. Den kanske man ska kolla på. Men det verkar som man måste ha ytan rätt långt ner då. Någon som vet varför det ska vara så dyrt med overflows? Är plast verkligen så dyrt!? Löjligt.Och när man drar igång sumpen med nytt blandat vatten. Något man ska tänka på eller är det bara att dra igång allt? Overflow först eller retur?
Postat 22 oktober 201212 år Placeringen av refugium beror ju lite på vad du vill uppnå.Om du vill maximera näringsupptagningen så bör du placera refugiumet i början så att det får orenat vatten att jobba med. Om du filtrera effektivt innan refugium så ger du det för lite näring att jobba med.Om du vill maximera refugimets förmåga att exportera smådjur till ditt stora kar bör du istället placera det sist i systemet. Allt som lämnar refugiumet kommer då gå tillbaka och föda det stora akvariet. Med det här syftet bör du undvika all form av filtrering efter refugiumet. Du måste kanske till och med mata refugiumet för att få en kraftig tillväxt på önskade djur.Hur betydande kan födan bli från ett refugium?
Postat 22 oktober 201212 år Om du har ett tiräckligt stort refugium så kan den vara så betydande att du inte behöver mata karet. De flesta har dock för mycket fisk/ för litet refugium för detta.
Postat 22 oktober 201212 år Jo det är jag med på. Men vad pratar vi då för proportioner mellan huvudkar och refugium?
Postat 22 oktober 201212 år Det är ju inte huvudkarets volym som är avgörande utan mängden fisk man har. Det är svårt att säga en konkret siffra då det finns många faktorer som spelar in. Det som jag ser som direkt avgörande om man ska använda refugium som matodling är möjligheten för smådjuren att ta sig mellan refugiumet till huvudkaret utan att bli skadade, och helst av egen maskin. De flesta refugium koncept tillåter inte detta.I mitt kar så har jag byggt om ett filterfack till refugium. Där kan smådjur röra sig mellan refugiumet och huvudkaret via små öppningar med galler framför, fiskar och större räkdjur kommer inte in, men de små kan röra sig fram och tillbaks obehindrat, om de gör det vet jag dock inte.
Postat 23 oktober 201212 år Ska man ha ett så pass produktivt refugium att det ska kunna hålla huvudkaret med föda, då måste man troligen mata refugiumet.
Postat 23 oktober 201212 år Mata är okMitt huvudkar är 500 liter. Kommer väl vara normalbelastat.Jag har teoretisk plats för refugium upp till ca 500 liter. Planlagt 35-70 liter.Försöker skapa mig en bild i födofrågan vad som är obetydligt och vad som är overkill.
Postat 23 oktober 201212 år Mata är okMitt huvudkar är 500 liter. Kommer väl vara normalbelastat.Jag har teoretisk plats för refugium upp till ca 500 liter. Planlagt 35-70 liter.Försöker skapa mig en bild i födofrågan vad som är obetydligt och vad som är overkill.Overkill är nog inte möjligt. Hade jag haft plats så hade jag haft kört minst lika stort refugium som akvarium... men ett litet är bättre än inget..
Postat 23 oktober 201212 år Så om jag får in 10 l refigium i sumpen i mitt system som kommer att vara på umgefär 260 l vatten totalt så är det bara att köra?
Postat 23 oktober 201212 år Ska man ha ett så pass produktivt refugium att det ska kunna hålla huvudkaret med föda, då måste man troligen mata refugiumet.+1För att få en effektiv odling på pods så behöver man nog mata refugiet så mycket att man inte vill ha det ihopkopplat med akvariet, så bäst är nog att odla dessa vid sidan av...
Postat 23 oktober 201212 år Intressant läsning i ämnet.http://www.livingreefs.com/refugium-basics-t451.html
Postat 24 oktober 201212 år Denna länk gav mig svar på det mesta av mina funderingar.http://www.wetwebmedia.com/ca/volume_6/volume_6_3/refugiums.html
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.