Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej alla.

Jag undrar,kan man köra 375l kar utan skummare?Om man har 20% levandesten i karet.

tackar för svar i förhand.

Postat

Självklart så kan du köra ett kar utan skummare.

Det hela beror mest på vad du har tänkt dig att rikta in dig på samt att inte ha så hög belastning.

Sen regelbundna vattenbyten då såklart :)

Postat

Det går. Det du får tänka på att är att man inte kan ha lika hög belastning på karet samt att du kan räkna med tätare vattenbyten. Viktigt också är att öka belastningen succesivt så att nedbrytningsbakterier hinner växa till sig.

Postat

Som flera skrivit så går det utmärkt att köra skummarlöst men enligt min erfarenhet är det då viktigt att se till att man har ett effektivt biofilter i systemet. I ett skummarlöst system är det mer ammonium per tidsenhet som skall nitrifieras (eftersom man inte luftar ut så mycket kväve som ammoniak och att proteinerna blir kvar i karet) och det måste ske snabbt så att inte dödliga halter av ammonium/ammoniak bildas. Bra system är biobollar med bra cirkulation, sk madrassfilter med en ordentlig genomströmning igenom fungerar också bra. De flesta biofilterkonstruktioner jag sett har alldeles för liten genomströmning för att bli effektiva. I mitt RSM så har jag en 5 cm 10 ppt madrass på ca 8 x 30 cm till en genomströmning på 1000 liter i timmen - jag skulle vilja fördubbla den genomströmningen. Med en så kraftig genomströmning så blir inte heller filtrena igentäppta - nedbrytningen är nästan total. Mitt filter är inte totalrengjort någon gång (på två år) bara kramat lite under pågpende filtrering.

MVH Lasse

Postat

såg du Lasse inte ett stort kar i Frankrike i somras utan skummare bara en massa koral som filtrera bort skiten ?

Postat

Jo - det var det ett av de värsta (i den Göteborska betydelsen, dvs för vanliga är betydelsen det bästa jag sett :)) korallkaren jag sett. De hade inga skummare - varken där eller i de stora hajtankarna. Det var i Brest.

MVH Lasse

Postat

tyckte väl jag läst det. brukar läsa dina inlägg. Har du länken till tråden?

Ps jag kommer och hälsar på den 16 maj ( på ditt jobb hehe)

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.