Postat 13 juni 200916 år Då var det dax igen. När man nästan tappat gnistan med det lilla kar man har så hittade jag ett som jag inte hade råd att missa.575 liters hörnakvarium med en sump på 120 liter som ska ha en Quit one pump på 6000 liter/t. Belysning och skummare kommer vara samma som jag hade till mitt PL-160. MH-lampa på 400W med en 20000K Radiumlampa samt en Deltec MC 500 skummare. Ska försöka få fixat 2 st. t5 rör senare och även byta ut skummaren.Levande stenen är ca: 60Kg samt ett 3-5 cm lager med vit korallsand. Samtliga koraller som jag har i min ägo ska få ett nytt hem.Cirkulationspumpar vet jag inte vilka jag ska ha ännu, men det kommer inte att räcka med dom jag har nu. Kanske det blir 2 st Tunze 6060.
Postat 13 juni 200916 år Författare Nu har man slitit några timmar med skrapning av kalkalger. Baksidan var helt full..Puh..tur att det är Lördag.
Postat 13 juni 200916 år Författare Hej igen! Detta kar köpte jag av en trevlig kille (Lakestream) . Kollade upp att även en tjej som kallas Thessan har ägt dett kar. Hoppas även jag kan få detta att fungera minst lika bra som dom.Nu kan man ju fundera på att skaffa nya koraller samt någon stor fin fisk. Ska försöka att låta bli att impulsköpa.. men det blir säkert som vanligt:)
Postat 15 juni 200916 år Författare Jaha det var det. Nu har man konkat in karet och ställt det på möbeln. gaska tungt att bära på högkant genom altandörren.Men det gick utan några missöden. Har dammsugit ur dom torkade kalkalgerna som skräpade på botten. Även handlat 15 meter slang på Ok. Nu slipper jag bära osmosvattnet i hinkar. Onsdagen blir det att inhandla mera korallsand samt göra ett stort vattenbyte på det gamla akvariet. Kommer spara vattnet i en tunna med newjet 3000 som ska cirkulera om det hela. Sen snabbt till Göran och handla lite sten och förvara det tills det är dax att få igång det nya.
Postat 15 juni 200916 år Författare Jag hade tänkt tror jag.. att spara undan sammanlaggt 300 liter av gammalt vatten och blanda resten nytt. Går det eller blir det för mycket på engång..kör även Zeovit metoden. Jag vill gärna slippa en nystart om det går.
Postat 15 juni 200916 år Författare BIlder på karet nyköpt slang 15 meter..och den fula omos hörnan (diskhon)
Postat 15 juni 200916 år HejKul men ditt nya akvarium, jag var intresserad utav det karet men bor i Stockholm så det var lite långt att åka. Skall bli kul att se hur du får tilldet blir säkert bra.
Postat 15 juni 200916 år Vad var det för slang du köpte på OK?Det kan bli ett trevligt projekt detta!
Postat 15 juni 200916 år Författare Vanlig siliconslang som jag skarvade ihop med osmosslangen. 6.50 kr/m. Den verkar lovande ivarjefall.