Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej!

Har sökt här på Guiden och försökt hitta info om butik(er) i Bankok, jag är säker på att jag läst om en bra affär som någon tipsade om! Hittar bara inte var!

Tacksam för snabb hjälp, är på plats nu.

Mvh

Thomas

Postat

Hej.

Jag vet att det skall finnas ett Akvarie center i Bankok, det öppnades för några år sedan, och skall vara något utöver det vanliga.Ett företag som du kan fråga är Fritidsresor som jag vet brukar besöka detta center.Du kan väl maila mig om du gör ett besök, jag har varit i Bankok flera gånger men bara på genomresa.

Stenlo

Postat

På bottenvåning i köpcentret Siam Paragon finns det ett ställe som heter Sea World som är riktigt skoj att gå in och kolla på. Kom tyvärr inte ihåg exakt vart detta stället låg men Tuk-tukarna vet säkert vart det ligger.-haj-

Postat
  • Författare

Tack för svaren!

Söker dock en ren affär för fisk och saltvattenstillbehör, har för mig om att någon tipsade om en bra affär för länge sedan i en tråd.

Sea World har jag varit på förra gången jag var här. Jag letar vidare men åker hem i natt...

/Thomas

Postat

Jag har svaret hemma på denna fråga.

Letade förgäves efter affär för en tid sedan. Plötsligt dök en sida upp av en ren slump.

Ska se om jag kan komma på namnet.

Postat

Ha minnet svek inte.

Men den som åker dit innan mars måååååååste berätta hur det var och ge tips!

Dom kanske inte har mycket till affär men om det är några man ska fråga om saltvattensaffär så är de dessa grabbar.

http://www.siamreefclub.com/index.html

Här hittar man dem:

http://www.siamreefclub.com/contact.htm

Verkar finnas ett helt annat utbud på produkter, märken man aldrig hört talas om och prylar man aldrig sett.

Finns en affär som heter Seasunaquarium och de verkar ha endel. Googla lite på det så får du säkerligen upp lite "godis". 5000 bath för vad som ser ut att va en rätt bra skummare är ju inte helt fel. Själv har jag problem med deras sida och jag vet inte om det är mig de är fel på eller hela hemsidan. Men nästa gång ja är i Bangkok kommer jag garanterat köpa endel teknik =-)

Postat

Seasunaquariums hemsida fungerade lite bättre idag.

Lite smått å gott från affären.

Dela priserna med 5 så har du ungefär det Svenska priset.

360:- för antingen en Squid eller en filterstrumpehållare vore ju inte fy skam, eller varför inte 220:- för två Boyu fluidized filter som man kan seriekoppla och köra kol och rowa i.

800:- för Kent Marine fosfatfilter va ju inte fy skam de heller.

Sedan vet jag att det finns ett Thailändskt märke som gör kol, fosfat och calcium behållare, men jag mins inte va det hette. Det borde vara billigt att köpa.

Postat
  • Författare

Tack för hjälpen! Tyvärr för sent då jag sitter hemma i Sverige igen!

Men tack i alla fall!

Mvh

Thomas

  • 2 år senare...
Postat

Nån som vet någon mer affär i bangkok denna kanske kan var kul att besöka men hade gärna sett fler men det kanske är ont om dem ?

Postat

Chatuchak Weekend Market i bangkok finns det en jäääkla massa att välja på... bla seasun aquarium men även många andra "affärer"/stånd.. extremt mycket saltvattenskar med alla fiskar å koraller man kan tänka sig... det känns dock jäkligt retligt när man ser att fiskar som man köpt för 1500:- spänn hemma kostar 20 svenska kronor där.. men väldigt kul att se, massa akvariumtillbehör som man kan komma över mycket billigt. ( köpte bla en skummare för nån hundralapp när jag var där i september..

MEN........ trångt, varmt och djurplågeri av högsta grad.... man är tex tvungen att passera hundvalpar intryckta i burar utan vatten, flåsande fåglar som ligger i högar i burar och revhajar dom lagt ner i 150l kar så dom är tvungna att böja kroppen för att få plats..:/

själv fick jag en shock då jag aldrig sett nått liknande och kunde därav inte njuta av det man hade gjort allt för att se/köpa här i sverige.. men somsagt där kan man hitta allt man kan tänka sig inom denna hobbyn och för knappt inga pengar.... Man borde verkligen ta sig dit om man är i bangok (om man inte är för känslig, vilket jag troligen var).

ha d //seb

  • 1 månad senare...
Postat

Sittter i bangkok. Sista dan i morgon. Någon som vet några butiker här i bangkok? Har varit på marknaden Chatuchak Weekend Market men det fanns inte så mycket teknik till salt. Mycke tacksam för tips!

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.