Postat 12 november 200915 år Är det ok att dosera Salifert Coral Grower vid VB fast man kör med Zeolit
Postat 13 november 200915 år Författare Bla Sulfate,bromide,chloride of calsium,strontium,magnesium and sodium Trace elemens
Postat 13 november 200915 år Författare Har du brist på något av det?Lite OT och inte frågan men ändå fick rådet när jag började med salt att dosera detta vid VB det hjälpte Mjuk-Koraller att växa och må bra fick jag reda på.
Postat 13 november 200915 år Vad är det för zeolit du kör? är det något typ "Nollnitrat"? Eller är det en hel metod typ "Zeovit"? I det första fallet finns förmodligen ingen motsättning. Antagligen inte i det andra heller annat än att jag själv i så fall skulle välja preparat från samma tillverkare. Spelar kanske ingen roll men man får då tillsatser man vet fungerar tillsammans.
Postat 13 november 200915 år Lite OT och inte frågan men ändå fick rådet när jag började med salt att dosera detta vid VB det hjälpte Mjuk-Koraller att växa och må bra fick jag reda på.Vet inte om det är off topic... att dosera vitt och brett leder i längden till obalanser. Om alla värden utom kalcium är rätt och du doserar något som innehåller olika ämenen så kommer du skapa nya obalanser... kalcium kanske blir rätt men då får för mycket av andra ämnen. Det finns en hel del All-in-one lösningar men man bör vara försiktig här. Det är ytterst sällan ett akvarium konsumerar spårämnen i just det förhållanden som All-in-one lösningen innehåller... och då får du överskott och brister i längden ändå.Mitt allmäna råd är att om du inte har en brist alternativt kan mäta att akvariet konsumerar ett specifikt ämne så bör du inte dosera det heller.
Postat 14 november 200915 år Författare Vet inte om det är off topic... att dosera vitt och brett leder i längden till obalanser. Om alla värden utom kalcium är rätt och du doserar något som innehåller olika ämenen så kommer du skapa nya obalanser... kalcium kanske blir rätt men då får för mycket av andra ämnen. Det finns en hel del All-in-one lösningar men man bör vara försiktig här. Det är ytterst sällan ett akvarium konsumerar spårämnen i just det förhållanden som All-in-one lösningen innehåller... och då får du överskott och brister i längden ändå.Mitt allmäna råd är att om du inte har en brist alternativt kan mäta att akvariet konsumerar ett specifikt ämne så bör du inte dosera det heller.I mitt fall så har jag inte brist på nåt som den ska tillsätta så jag kommer ställa flaskan på hyllan för tillfälligt.......tack för infon:)
Postat 14 november 200915 år Författare Vad är det för zeolit du kör? är det något typ "Nollnitrat"? Eller är det en hel metod typ "Zeovit"? I det första fallet finns förmodligen ingen motsättning. Antagligen inte i det andra heller annat än att jag själv i så fall skulle välja preparat från samma tillverkare. Spelar kanske ingen roll men man får då tillsatser man vet fungerar tillsammans.Sten,kol Zeobak och dem andre två
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.