Postat 19 april 201015 år Jag vill bygga ngn form av sidoskydd till mitt Percula 120.Dels för att inte bländas av ljuset men även för att hindra. fiskar från at hoppa ut.Jag har försökt hitta plastskivor i bygghandeln men inte lyckats.Tips mottages tacksamt /Ulf
Postat 19 april 201015 år Jag vill bygga ngn form av sidoskydd till mitt Percula 120.Dels för att inte bländas av ljuset men även för att hindra. fiskar från at hoppa ut.Jag har försökt hitta plastskivor i bygghandeln men inte lyckats.Tips mottages tacksamt /UlfEtt tips kan vara att sätta upp en rullgardin. Jag har sett det tidigare och tyckt att det varit helt ok.
Postat 20 april 201015 år Bauhaus har plexiglas-skivor, men de kan stå lite avigt till jämfört med övrigt material, hör med personalen om de kan hjälpa dig.Annars är en annan lösning sådan som jag hade på mitt gamla Percula 90:
Postat 20 april 201015 år Författare Tack Laggeman! Det kan nog vara en bra lösning.Min tanke är isåfall att limma ihop4 sidor så att jag får en "krage" som jag kan lyfta på och av. mvh Ulf
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.