Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej.

Jag kommer nu starta ett kar på 900 liter med 300 liter sump och skulle behöva hjälp.Jag undrar om någon kan rekomndera en skummare till ett system av den storleken och vart jag kan få tag på den.

MVH.Ted

Postat

Själv kör jag med en KZ small till lite större volym och jag är jätte nöjd med den. Har dock inget att jämföra med.

/Johan

Hej.

Jag kommer nu starta ett kar på 900 liter med 300 liter sump och skulle behöva hjälp.Jag undrar om någon kan rekomndera en skummare till ett system av den storleken och vart jag kan få tag på den.

MVH.Ted

Postat
  • Författare

KZ-s blev man sugen på då BM250 var slut i prov sortimentet.'

Bha skall väcka tjejen nu klockan 7 och dra ner till Stockholm och kolla runt lite och fråga lite handlare.

Postat

Vilka hade du tänkt att åka till?

Triton och akvarieleasing har väl stängt på söndagar.

Du har zooropa i kungsängen som typ har öppet varje dag eftersom de ligger i ett matvaruhus, får för mig att de ligger i ett coophus, men de har "nog" inte så mycket teknik i lager osv mest fiskar men allt går ju att få beställt.

Korallrevet i södertälje har nog stängt på söndagar också om jag inte missminner mig.

Enda som känns någorlunda öppet och som ett säkert kort på en söndag är väl alla "favorit" brommazoo. Och i samma område ligger akvarielagret som stänger 15 på helger typ, men de säljer inte så mycket saltvattensteknik heller, mest fisk men kan så klart beställa hem.

Du borde kunna få alla svar via nätet samt via SVG forumet. Sen är det väl bara beställa hem sakerna online istället. Men visst är det roligare att kladda på saker och ting.

Såg att Royalzoo ska lägga ner och har total utförsäljning med 30-70 procent, men de ligger i västerås och har nog inte heller öppet på söndagar.

Postat
  • Författare

Jo såg det nu när jag kom hem så jag får åka ner i morgon istl.Det är ju bara 36 mil enkel resa så det går fort för mig ;P

Ja inget dåligt om Brommazoo man kan ju fynda där men jag tror dom inte kan så mycket mer en vad jag kan om skummare.Dock har dom akvariet jag skall köpa där.

Får leta runt lite idag och åka ner till dom intresanta ställena jag måste ju beställa kar och levande sten och annat med.

Nån som vet några bra och billiga (om det nu finns) Streamer pumpar också så skulle jag bli glad.Sugen på några MP40 men lite för dyra för min plånbok för tillfället.

Postat
  • Författare

Funderar även om extärn eller intärn pump är att rekomendera till returen och ungefär vilken styrka skall jag skaffa när total volymen blir 1200 liter

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.