Postat 7 juli 201015 år Hej.Behöver lite hjälp med kemin. Karet har varit igång 3 veckor med LS & levande sand.Har dessa värden.Salinitet 1.023Temperatur 25-27,5cPH 8,6 Alkanitet (KH) 6Kalcium (Ca) 410Magnesium (Mg) 1400Nitrit 0.2Nitrat 2,5 ( var ett tag sedan jag mätte)Fosfat 0Amonium 0,25Tänkt fråga hur jag får ner PH värdet? Eller om det är nödvändigt.Amonium har legat på samma värde i 3 veckor nu, är det möjligt. Eller är det fel på mitt test?Läste att man kan köra med syresten för att vädra ur amoium, men sänker det PH värdet?Eller är det bara att vänta..Har 5st snäckor i karet som det e jäkla drag på, dom verkar vara välmående.//benjamin
Postat 7 juli 201015 år Det finns ingen som helst anledning att du skulle behöva sänka ditt pH-värde, antagligen är det inte så högt som du tror. Enda anledningen att sänka pH't vad jag vet är om man överdoserat kalkvatten och även då gäller det att ha is i magen och inte göra ännu mer skada genom att sänka det för mycket.
Postat 7 juli 201015 år När Ca, Mg och kh ligger där dom skall vara så stabiliseras ph rätt automatiskt oftast runt 8,3. Ett högre ph på kvällen än på morgonen är helt normalt med, testa mäta på morgon respektive kväll.Så ditt ph är ett litet bekymmer.Däremot hade jag försökt höja upp kh lite till runt 8 ungefär. Nu är 6 inget panikvärde i ett såpas nytt kar men det kan lätt bli det i framtiden när det förbrukas mer.Vilket fabrikat har du på testerna?
Postat 7 juli 201015 år Författare Ok det låter bra, att jag inte behöver ora mig över PH värdet.Kör med Red Sea Max tester, dom som följde med startkittet. Ska försöka höja KH med Coral Buff (RSM). Det är väl bara att vänta på att amoniumen nivån ska sjunka ner till 0.tack för snabbt svar.//benjamin
Postat 7 juli 201015 år Jag kan tillägga att mitt ammonium-test som följde med startkitet aldrig visade någonting annat än det lägsta som var större än 0 (0,25 om jag inte minns fel), testade kranvatten, akvarievatten under flera veckor och akvarievatten från flera sötvattensakvarier, alla visade samma resultat! Sen slängde jag det testet. Sen var det ju säkert så att det var något fel på just mitt test men det är ändå en bidragande orsak till varför jag fortfarande ratar Red Sea-tester.
Postat 7 juli 201015 år Författare ok. Misstänkte att det var nå skumt, när amonium testet har visat samma värde i tre veckors tid. Ska kolla om jag hittar ett annat märke av amonium test. Men det är riktigt dåligt utbud av saltvattens fiskar, tester och tillbehör i Gävle.Är så sugen på att köpa två clown fiskar.
Postat 8 juli 201015 år Författare Japp. nitritet har legat mesta delen på 0,05. Nitritet steg till 0,1 efter jag hade stoppat ner levande sten och levande sand. För sedan gå tillbaka till 0,05. Den sista juni stoppade jag ner 4 snäckor, så dagen efter så låg nitritet på 0.1. Den 2/7 pajade en cirkulationspump så steg nitritet till 0,2. Ska få en ny pump idal eller imorgon på garanti.Nu har jag precis mätt amonium och det visade 0-0,25 och nitriten ligger på 0,2.Så jag vet inte vad jag ska lita på.
Postat 8 juli 201015 år Det klassiska är ju att man först får en ammonium-topp och kort därefter en nitrit-topp, så anledningen att mäta ammonium och nitrit är att veta när dessa toppar har passerat för att det är säkert att stoppa i levande djur. Ser man en nitrit-topp passera så vet man att ammonium-toppen också har passerat, själv såg jag varken någon ammonium eller nitrit-topp, antingen så var testerna för dåliga eller så mätte jag för sällan. Det är då det är svårt att veta när det är säkert att stoppa i något levande.När stoppade du i levande sten?Obs, det är ingen mening att mäta innan man stoppat i levande sten.
Postat 8 juli 201015 år Författare Ok. jag stoppa ner LS och levande sand den 16 juni. så det har gått tre veckor. Har även fått små "gräs tuvor" i den levande sanden, är det normalt? När vågar man stoppa ner 2 st clowner? Ändrat 8 juli 201015 år av MrRhames
Postat 8 juli 201015 år Min gissning är att du har din nitrit-topp just nu och att det är lugnt att stoppa i ett par clowner så fort som du ser att nitriten går ner igen. Det kan dock vara så att på grund av den felande cirkulationspumpen så får inte skummaren något nytt vatten så att den inte luftar ur ammonium/ammoniak (minns inte vilken det är som kan luftas ur) så att du får en (extra) ammonium/nitrit-topp på grund av det som gör att det inte nödvändigtvis är säkert att stoppa i fisk så fort nitriten går ner.Mitt råd är att göra som jag själv gjorde, vänta med att köpa mer levande tills den varmaste delen av sommaren är över, då är du säker på att akvariet är inkört, du får se mer av pods och annat skoj och du slipper oroa dig för att något ska dö för att du inte hunnit lärt dig kontrollera temperaturen än.
Postat 8 juli 201015 år Författare Tack mano för att du har tagit dig tid att svara, gäller även DaTrucka.Jag får ta och vänta och se hur det blir med värdena när jag får tillbaka min cirkulationspump.Håller nu på att frysa pet flaskor med vatten, för jag har 29c :| i karet, det varma vädret ska ju hålla i sig.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.