Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Kom hem från Bali för några veckor sedan. Bra snorkling! Hade dock bara tillgång till kamera då vi snorklade vid Padang Bai (Menjangan Island var klart några strå vassare snorkling). Lägger upp lite bilder ändå.

post-1789-14468920072036_thumb.jpg

post-1789-14468920072286_thumb.jpg

post-1789-14468920072523_thumb.jpg

post-1789-14468920072762_thumb.jpg

post-1789-1446892007301_thumb.jpg

post-1789-14468920073243_thumb.jpg

Postat
Fina bilder!

Är Titan triggern aggressiv där eller är den snäll?

De brukar vara rätt snälla så länge man inte kommer in i deras revir, då går de på allt som kommer i närheten, även dykare.

Mattias L; berätta gärna vilken tur ni tog, vilka flygbolag ni kom i kontakt med och sånt, alltid intressant för andra som vill åka till samma resmål. :)

Postat

Hehe, jo jag har blivit ordentligt "triggered" en gång vid Sail rock i Thailand. Bland det värsta jag varit med om under ett dyk. 110 bar gick åt på 10 minuter om man säger :)

Men dom verkar inte vara lika arga överallt?

Postat

Riktigt snygga bilder. Den med mantisen var inte dålig. Blivit attackerad av triggers på Bali jag å.. Tydligen utgår deras revir från en grop på botten och sedan uppåt mot ytan i en konform. Brukar fungera att vifta med simfenan så hugger firren i den istället. Vill ju ogärna få ett bett av deras käkar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat
  • Författare
Fina bilder!

Är Titan triggern aggressiv där eller är den snäll?

Såg ett antal Titan tryckare vid samtliga ställen vi snorklade på. Två av dem visade aggression, simmade rakt mot mig men väjde av ett par decimeter innan "målet". Riktigt skräckinjagande käftar!

Postat
  • Författare
De brukar vara rätt snälla så länge man inte kommer in i deras revir, då går de på allt som kommer i närheten, även dykare.

Mattias L; berätta gärna vilken tur ni tog, vilka flygbolag ni kom i kontakt med och sånt, alltid intressant för andra som vill åka till samma resmål. :)

Vi åkte med Thai från Köpenhamn via Bangkok. Spenderade de första 5 dagarna i Lovina (norra Bali) på Melka Hotel, som jag varmt kan rekommendera om man uppskattar lite lugnare tempo. Hotellet hade en djurpark som var utspridd över hela området (vår närmsta granne var tex en Nya Guinea krokodil). De hade också en pool med delfiner, som man fick bada tillsammans med (mycket uppskattat av barnen :-)).Också en pool med svartfenade revhajar som vi fick mata vid ett tillfälle.

Resterande 2 veckorna var vi på Sanur Beach. Ingen vidare snorkling men mycket bra hotel (Puri Santrian). De snorklingsturer vi åkte på var till Menjangan Island och Padang Bai (vid ett antal olika platser). Skulle vi göra om denna resa skulle vi bytt ut Sanur Beach mot Padang, Tulamben eller Ahmed. Lugnare ställen med mycket fin snorkling direkt vid stranden.

Postat

Lovina är riktigt fint. Tulamben också. Melka Hotel måste jag kolla upp låter häftigt. Vad kostade det för boendet där?

Postat
  • Författare
Lovina är riktigt fint. Tulamben också. Melka Hotel måste jag kolla upp låter häftigt. Vad kostade det för boendet där?

Ja Melka Hotel var en annorlunda upplevelse, vi betalade ca 950 SEK/natt för ett "Family suite" rum.

  • 6 månader senare...
Postat

Denna film kanske väcker lite minnen för er som varit och dykt i bali

Absolut sevärd

Mvh

Sunny

Postat

Ska själv till Bali i höst, kommer försöka få till lite olika dyk under de 10 dagarna där, både på vrak, drift och en massa muck. :)

Postat

Laggeman,

Denna fiskfarm kanske hade varit värt ett besök när du kommer till Bali, förutom clownfiskar odlar dom för närvarande bl.a. Platax Pinnatus! Och snart även hepatus o.Imperator. " Bali aquarich"

Mvh Janne R.

Postat

Det var där jag fick uppslaget, trevligt eller hur!

Mvh J.R.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.