Postat 11 augusti 201114 år Jag undrar lite om det är någon som med framgång haft/har ett kar med uteslutande (eller åtminstone nästan uteslutande) icke fotosyntetiska koraller i Sverige? Har det varit enkelt att få fram koraller? Hur har ni löst matning etc?
Postat 11 augusti 201114 år inget jag hört om i sverige, men du har ju denna burken på reefcentral. Han är löst matningen rätt smidigt http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/86-tank-of-the-month äckligt snygg burk enligt mig.
Postat 11 augusti 201114 år Författare Ja, jag har funderat lite från och till på detta och sen dök den burken upp.. Så nu är man riktigt sugen..
Postat 11 augusti 201114 år Samma här, kommer nog någon gång prova på att köra en burk med bara icke fotosyntetiska koraller. dock kanske inte i lika stor skala som detta.
Postat 11 augusti 201114 år Azoo´s är brukar inte vara svårt att få tag i, men lagerhålls vanligen inte av logiska skäl, då de normalt anses som en för stor belastning i ett normalt revkar.Mest av foderskäl då de flesta kräver hård matning - men det finns mycket häftiga koraller
Postat 11 augusti 201114 år Azoox.org är en bra site för diverse frågor. Kolla på deras lösningar med BM doserpump i minikylskåp //Danielj
Postat 11 augusti 201114 år Författare Ja, har kollat runt lite där. Finns en hel del sorgliga akvarier, så svårt verkar det ju vara iaf.. Men det finns även en del fantastiska burkar, så totalt omöjligt är det ju inte. Jo det där med minikyl har jag kollat lite på. Fick idén på jobbet eftersom dom kör samma sak för kaffemaskiner med mjölk i nu förtiden. Det är bara att borra i kylen så länge man undviker kylelementen. Finns en annan lösning där man använder en elektrisk vinkyl i kombination med en sondmatare. Något dyrare, men totalt idiotsäker eftersom en sondmatare är medicinsk utrustning som absolut inte får paja.Min plan än så länge är att köra en phytoodling som automatiskt doserar dygnet runt samt nån form av kylanläggning med korallmat som också doserar dygnet runt. Ingen skummare utan enbart flera extremt överdimensionerade ATS:er. Har en burk över och de flesta delar man behöver.. Så vi får se. Har en regering som skall uppvaktas "bara"..
Postat 12 augusti 201114 år Hoppas du lyckas med ditt projekt Manne, för det där karet på RC var löjligt vackert! Han skriver även om att glasrosorna frodas... undrar om de har sådan tillväxt att man kan få Berghia-nakensnäckor att överleva längre tid, kanske till och med tills vidare?Varför väljer du att köra med ATS istället för skummare? Borde man inte kunna få ut en del skräp med skummare om man kör den säg 15 min var 4:e timme eller nåt? Eller tar det för mycket av maten till korallerna?Om man matar korallerna med doserpumpar så kanske man kan mata fiskar samtidigt? Du hade väl Anthias som inte klarade sig så bra? Eller det var nog nån annans tråd jag läste kanske?Nu ska jag sluta svamla om massa annat! Hoppas du lyckas bra om du bestämmer dig för att bygga ett sånt system! Ska följa det med stort intresse!
Postat 12 augusti 201114 år Till Gabbe, vi träffades hos Fern , jag heter _Manne_ .. ---- Sent from my iPhone using Tapatalk
Postat 12 augusti 201114 år ... det var nog det jag misstog mig på åsså börjar ju nicken på "M" hos båda, å båda heter "Magnus"... men hade jag tittat på var ni bor så hade jag kanske kommit på det... sak samma! Önskar ändå lycka till! (Till dig åxå _Manne_ om du nu skulle ge dig på ett försök )
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.