Postat 24 januari 201213 år Jag håller på att starta igång en burk på 150 liter. Behöver ha lite tips och inspiration om vilka fiskar jag ska ha.Funderar på 2 clownfiskar, 2 bangai och 1 kungsgramma men vill gärna ha några fler.Tips och förslag mottages tacksamt!! (som även passar till ovanstående)
Postat 25 januari 201213 år http://se.reeflex.net/tiere/183_Pseudocheilinus_hexataenia.htmhttp://se.reeflex.net/tiere/1456_Elacatinus_oceanops.htmhttp://se.reeflex.net/tiere/388_Gobiodon_okinawae.htmhttp://se.reeflex.net/tiere/374_Stonogobiops_nematodes.htm tillsammans med en pistol räka
Postat 25 januari 201213 år Författare Tack!Ja en pistolräka och en smörbult och ett gäng putsarfiskar tänkte jag ha också. Även ett antal sniglar.
Postat 25 januari 201213 år Putsarfiskar känns lite väl för ett så litet akvarium i mina åsikter. Gå på räkor istället. Många putsarfiskar stressar andra firrar och svälter när dom inte får putsa, det är svårt att få balans. Jag skulle tro att ett stort akvarium med många stora fiskar och en putsarfisk kan fungera i längden, men dom klassas som krångliga och knappast några starterfirrar.Goby och räka låter perfekt! Det ovanstående med!
Postat 25 januari 201213 år Författare Sorry, menade ett gäng putsarräkor (inte putsarfiskar), skrev fel. Hur många tror du är lagom i en 150 l burk?
Postat 25 januari 201213 år En räka är nog ett bra antal för den storleken på akvariet. De gillar ju att putsa fiskarna så det är bra att ha lite fiskar per räka :-)Här är tre fiskar jag tror kan fungera bra med i ditt akvarie:http://se.reeflex.net/tiere/136_Nemateleotris_magnifica.htmhttp://se.reeflex.net/tiere/268_Centropyge_argi.htmhttp://se.reeflex.net/tiere/81_Ecsenius_bicolor.htm
Postat 25 januari 201213 år Författare Okej, får se hur många fiskar det blir så gör jag en bedömning efter det hur många jag behöver Tack för länkarna, gillade dem, framför allt den sista.
Postat 25 januari 201213 år När jag började planera för mitt akvarium tänkte jag som du också, att listan med fiskar var väldigt viktig, men jag upptäckte snart att beroende på vad för aquascape och filter jag ville ha och beroende på fiskarnas krav och beteenden så ändrades mina preferenser rejält, och det händer fortfarande. Jag har inga fiskar i än, men planerar varje dag.
Postat 25 januari 201213 år Författare Ja, det gäller att skynda långsamt. Håller på att planera för fullt med en massa annat runt akvariet och bolla ideer och detta är en av grejerna. Kommer dröja innan jag petar i de första fiskarna.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.