Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Tror det kan bli bra med en till! Då kan man styra belysningen ännu mer:)

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Postat
  • Författare

Har inte hänt så mycket har b.l.a. kommit till en liten stjärnpolyp men jag ska lämna tebax min doppvärmare den kan inte hålla tempen och innan jag har konstant temp vill jag inte köra i mera levande. Så det hänger fortfarande på ett par inköps trippar. Men så fort det är gjort så kommer det bilder. Förmodligen efter träffen i Linköping.

  • 2 veckor senare...
Postat
  • Författare

Ny invånare i burken en Pictichromis diadema. Efter ett dygn så har den börjat att visa sig även om det inte är så ofta men jag hoppas att den kommer att känna sig hemma så småningom. Fisken kom från en kompis som hade tröttnat på hr den jagade andra fiskar i hans akvarium. Bilder kommer när han behagar att visa upp sig lite :)

http://se.reeflex.net/tiere/153_Pictichromis_diadema.htm

Postat
  • Författare

:nya bilder: Ja nu har min Pictichromis diadema fastnat på bild, inte i fullt ljus men i vart fall. Den är väldigt skygg men verkar må bra. Det enda sällskapet är en turbosnigel kanske inte så socialt men i varje fall. Börjar också bli lite alger i akvariet får se om jag kan hitta något som vill mumsa i sig detta.

post-5391-14468924914739_thumb.jpg

Postat

Jag antar att det karet är någon form av karantänskar då den fisken kräver lite större utrymme än vad som erbjuds här?

  • 3 veckor senare...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.