Postat 12 maj 201213 år HejHar kört igång ett osmos som säger pressure 3-10 bar capacity up to 300l/day.Hur mycket kräm kan jag dra på egentligen? Det kommer ut rent vatten ca 1dl/6min=>1l/h=>24l per dygn och då drar jag på så att vattnet forsar ur den röda slangen?Är det lugnt att totalt maxa utblåset från kranen? (kör ur handfatet på halvfart nu och vågar inte öka mer för är rädd att den röda slangen skall flippa ur eller att membran och annat skall gå sönder.)Tranåsvattnet skall vara "bra" så trodde att jag skulle få ur betydligt mer än detta måste jag erkänna.Kört nu i över 1 dygn och ingen förbättring ännu i tempo, det forsar ur den röda och smådroppar ur blå.mvh/PeterMin fråga är sålunda: är 10 bar mer tryck än jag kan pressa ur med en handkran så jag kan öppna max? Eller vet någon annan hur jag kan komma upp till en mer rimlig liter/dygn ratio?
Postat 12 maj 201213 år Författare Ja, du kan maxa utblåset från kranen i handfatet.Aha stort tack kanon!Nu skall tillverkas vatten till nya och gamla karet :-)
Postat 12 maj 201213 år Det låter riktigt dåligt Peter, jag släpper själv på 3,5 bar och får 1 liter på 7 minuter med liknade osmoskapacitet.Vet inte vad som är normal tryck i våra ledningar i stadskärnan 5 bar?Tror som Ingmar att du kan maxa, jag stryper dock mitt med en tryckutjämnare.
Postat 12 maj 201213 år Författare Det låter riktigt dåligt Peter, jag släpper själv på 3,5 bar och får 1 liter på 7 minuter med liknade osmoskapacitet.Vet inte vad som är normal tryck i våra ledningar i stadskärnan 5 bar?Tror som Ingmar att du kan maxa, jag stryper dock mitt med en tryckutjämnare.Med max på nu så får jag ut ca 1dl på 2min ca 4 dl ungefär på din tid du får 1l. Bah skruttosmos man har köpt. Jaja livet går vidare, får bli en öl till och tycka synd om sig själv en stund :-)
Postat 12 maj 201213 år Värme kan spela in, vet inte om det står hur bra den arbetar i en viss temperatur.
Postat 12 maj 201213 år Författare Har osmosen backspolningsventil?Hmm, är det den delen jag inte riktigt såg vitsen med och struntade i att montera? Här är osmosen + kranen jag struntade i...
Postat 12 maj 201213 år Ja så måste det vara. Den skall sitta på den slangen som 'slaskvattnet' kommer ut i och kranen skall vara stängd, så att du får tryck i osmosen. Smart Greger, jag blir lite sur på mig själv för att jag inte tänkte på detta:snurrig:
Postat 12 maj 201213 år Författare Ja så måste det vara. Den skall sitta på den slangen som 'slaskvattnet' kommer ut i och kranen skall vara stängd, så att du får tryck i osmosen. Smart Greger, jag blir lite sur på mig själv för att jag inte tänkte på detta:snurrig:? hmm skall jag montera kranen och sen stänga den så att inget slaskvatten kommer ut eller ha den halvdan tills lika ur bägge ?
Postat 12 maj 201213 år Ja, montera kranen på slaskvattenslangen, stäng kranen, det kommer ändå ut slaskvatten. Men sedan får du också bättre tryck i osmosen så antalet osmosliter per timma kommer att öka:)
Postat 12 maj 201213 år Författare Ja, montera kranen på slaskvattenslangen, stäng kranen, det kommer ändå ut slaskvatten. Men sedan får du också bättre tryck i osmosen så antalet osmosliter per timma kommer att öka:)Aha, stort stort tack! :-)
Postat 12 maj 201213 år Författare Vilken skillnad tack alla för hjälpen nu fungerar det som det skall! (Bara att mäta vattenkvaliten på måndag på det som kommer ut kvar då ....)
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.