Postat 24 maj 201213 år tja !jag vill att mina 5 clowner ska få ägg.finns det några tips hur man kan göra för att dom ska få det.vissa säger att man ska mata mycket.
Postat 24 maj 201213 år Bra rent vatten, lungn inte så stressig miljö (som jag sa tidigare, 5clowner på 180liter är nog inte rätt väg där) och tålamod.Även om de leker så är det sjukt mycket jobb att föda upp dem, för att lyckas "krävs" det nästan att du under första veckorna matar dem 5-6 gånger dagligen dag och natt. Odlar rotifers / plankton och har ett separat kar för dem.
Postat 24 maj 201213 år Författare okej jag har haft lite dåliga vatten värden men vad ska jag ha för matt till ynglen ??
Postat 24 maj 201213 år Här har du en guide på hur du fixar maten:http://cnidarianreef.com/G180/phyto.phpDu får först odla en form av plankton, som du sedan matar till sk. Rotifers. Rotifersen kan du sedan mata till clownerna.Är inte allt tillräckligt högt i näringsvärden så kommer tyvärr clownerna svälta så det kräver mycket tålamod.Tror inte det är någon som aktivt föder upp clowner här på guiden just nu, en del har gjort det någon gång men det är så fruktansvärt mycket jobb + att det kostar mer än vad det skulle kosta att bara köpa nya om du inte har allt hemma.
Postat 24 maj 201213 år ska jag ha dom i en yngel bur De är för små för en bur, du behöver ett separat akvarium.
Postat 24 maj 201213 år Författare okej jag är jätte sugen på att tästa att föda upp många som säger att det är tolamord
Postat 24 maj 201213 år Satsa först på vattenvärderna är mitt tips, innan du har kontroll över dem finns det ingen chans att få clownyngel att överleva.
Postat 24 maj 201213 år Tror inte det är någon som aktivt föder upp clowner här på guiden just nu, en del har gjort det någon gång men det är så fruktansvärt mycket jobb + att det kostar mer än vad det skulle kosta att bara köpa nya om du inte har allt hemma.Jag är på planeringsstadiet än så länge... har karet igång och letar nu startpaket på rotifer och phytoplankton. Sen är det bara och "övertala" clownerna att lägga ägg på en sten istället för på botten. Sen ska vi göra några försök och se om vi lyckas
Postat 24 maj 201213 år Jag är på planeringsstadiet än så länge... har karet igång och letar nu startpaket på rotifer och phytoplankton. Sen är det bara och "övertala" clownerna att lägga ägg på en sten istället för på botten. Sen ska vi göra några försök och se om vi lyckas Är bara att arbeta på att hitta ett så bra plankton som möjligt sålänge som inte kolapsar som de ofta kan göra. Du vill ju få den så mörk som möjligt. Vissa typer av blomgödsel gör under för näringen som i sin tur gör rotifiersen mycket bättre för clownerna.
Postat 24 maj 201213 år Är bara att arbeta på att hitta ett så bra plankton som möjligt sålänge som inte kolapsar som de ofta kan göra. Du vill ju få den så mörk som möjligt. Vissa typer av blomgödsel gör under för näringen som i sin tur gör rotifiersen mycket bättre för clownerna.Att den ska va mörk har jag förstått, men blomgödsel har jag aldrig hört talas om. Nåt speciellt man ska leta efter isf?
Postat 24 maj 201213 år Vädligt många som kör med denna: http://www.melevsreef.com/pics/food/miracle_grow.jpg Hur bra som helst, dock skall det inte användas om du bara odlar plankton till dina koraller då det innehåller små mängder av metaller som inte rekomenderas i korallrev.För rotifers till clowner är det dock super
Postat 24 maj 201213 år okej men hur länge tar det inan dom blir storaett år eller så skulle jag upskatta. Lite svårt att säga då man aldrig får nyfödda clowner. utan dem i butikerna brukar ha några månader på nacken.
Postat 24 maj 201213 år Vädligt många som kör med denna: http://www.melevsreef.com/pics/food/miracle_grow.jpg Hur bra som helst, dock skall det inte användas om du bara odlar plankton till dina koraller då det innehåller små mängder av metaller som inte rekomenderas i korallrev.För rotifers till clowner är det dock super Ok, finns den och få tag på i sverige? Var isf?
Postat 24 maj 201213 år http://www.epinions.com/review/Miracle_Gro_All_Purpose_Plant_Food/content_26144509572?sb=1
Postat 24 maj 201213 år I sverige vet jag inte, men ebay och amazon är alternativ där man kan importera. Kostar inte så mycket och det finns i england så inte så dyr frakt.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.