Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Korallfisken i Linköping har en mindre sten hemma. Hade själv en sten i mitt kar som var skit fin men helt plötsligt dog den bara över en helg hela kolonin, hade haft den i 5 månader utan problem, dock blev inget annat påverkat som tur var.

Postat

Läste på sidan som Ted hänvisar till att den kväver sps. Har en lite bit i mitt kar.

Mvh Hans Sandén i Braås.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat

skumma själv med igenom tyckte vissa skrev att sps konkurera ut blueclow kan ha fel

läste lite igen verkar va lite olika meningar om dessa mesr oroväckande va nån som skrev att dom släppte ut massa skit

Postat

Jag har en tråkigare variant av den korallen och det är lite av en pest måste jag medge, tror Triton kan ta hem den extremt blåa varianten.

//NiXoN

Postat
  • Författare

Jaf har ju lite Xenia (sarkasm mycket) och jag har ett par ställen där inte xenia vill täcka som jag vill fylla ut och dessa skulle vara kanon samt att man får lite annan färg i tanken.

Postat
Jaf har ju lite Xenia (sarkasm mycket) och jag har ett par ställen där inte xenia vill täcka som jag vill fylla ut och dessa skulle vara kanon samt att man får lite annan färg i tanken.

Men Ted du har väl endå ingen Xenia i ditt kar?.. Får du tag i denna blåa kanske den kan konkurrera lite med din Xenia :)

Postat

Jag har ganska mycket utav denna korall, fast inte den blå varianten, utan den mer lila. Vad jag märkt så konkurerar den inte med någon annan korall utan växer där den kan, på glaset på baksidan av akvariet och mellan andra. Möjligtvis på stjärnpolyper :)

Riktigt fin korall tycker jag.

Skickat från min HTC Incredible S via Tapatalk 2

Postat

Köpte en fraggsten där polyperna var riktigt blå och fina, men den klarade sig tyvärr inte i mitt kar, och polyperna försvann efter ett tag. De var väldigt små.

Postat
Köpte en fraggsten där polyperna var riktigt blå och fina, men den klarade sig tyvärr inte i mitt kar, och polyperna försvann efter ett tag. De var väldigt små.

Om de var den du köpte av mig så kan jag glädja dig att min inte heller klarade sig. Den tynade bort. :( men de är riktigt fina annars.

/André

---

I am here: http://tapatalk.com/map.php?rnfo3l

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat
Japp, det var den. Lite som med knappar då antar jag, de vill inte heller funka för mig tyvärr...

Ja knapparna försvinner allt mer dem också. Riktigt tråkigt. :(

/André

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.