Postat 17 januari 201312 år fick med en sån när jag köpte mitt förrförra kar.Vad är EC och TDS?http://www.hannainst.com/usa/prods2.cfm?id=033&ProdCode=HI%2098311och, är det något bra att ha i saltvärlden?
Postat 17 januari 201312 år Det är en TDS mätare (total dissolved solids) - används t.ex för att kontrollera osmosvatten - bra att ha grej!r
Postat 17 januari 201312 år Författare oki. Vet du vad den kollar? för prylar? är det spårämnen och sånt typ?
Postat 17 januari 201312 år Den kollar hur rent ditt osmosvatten är, så nära nollan som möjligt, annars kanske det är dags att se över filter mm.
Postat 17 januari 201312 år Författare Oki. Men är den till någon nytta att mäta akvarievattnet med? Eller är det bara osmos?
Postat 17 januari 201312 år Bara osmosvattnet bör mätas, det är ju det du vill ha så rent som möjligt innan du öser det i karet!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.