Postat 19 januari 201312 år Hej på er,Sitter och kollar lite på att uppdatera belysningen till LED och fastnade lite för EcoTech Radion XR30W. Surfade runt lite och såg att en uppdaterad version, generation 2, finns i staterna, är det någon här som vet något om när den kommer till Europa/Sverige?Med vänliga hälsningarViktor
Postat 19 januari 201312 år Den skall komma i januari är det sagt tidigare. Så håll ut, den kommer inom kort. Varför radion om man får fråga? Mkt kosing för den watt mängd man får.
Postat 19 januari 201312 år Författare Har som sagt börjat kolla runt lite, inte något bestämt ännu. Tycker mest det verkar smidigt att använda ihop med MP40W ES och som jag förstår det helt via Bluetooth. Kanske finns andra liknande smidiga system?
Postat 19 januari 201312 år Den skall komma i januari är det sagt tidigare. Så håll ut, den kommer inom kort. Varför radion om man får fråga? Mkt kosing för den watt mängd man får.Min belysning får gärna dra 1w, bara den gör mina koraller nöjda så är jag glad:ler:
Postat 19 januari 201312 år anledningen jag gillar den är färgerna även styrningen verkar ganska simpel. men kan ha jätte fel, dock lite dyr i priset:(men smakar det så kostar de, så är det ju bara
Postat 20 januari 201312 år Författare Jag är lite inne på samma spår som dig Jesper, verkar vara väldigt smidigt att ställa in med hjälp av Android/PC.
Postat 20 januari 201312 år Jag har också kikat på denna ramp och gillar verkligen att det är ett större färgspektra nu mot den äldre Radion. Funderar dock på om det är rätt att så många watt ska komma från två punkter. Det blir lite mh-effekt. Det har alltid varit lysrörens fördel, att det kommer ljus över en större yta. Men jag tror nog att det kommer att vara kanonljus!
Postat 15 februari 201312 år en fundering jag har..hur många bör jag ha?skulle gissa på 2st och hur bra funkar dom på djupet?har en kub som e 80cm vatten ca75cm djupt, vill kunna belysa hela burken. har idag 250W mh e40sockel + 2 blå T5 känns lite mörkt när man ser andras burkarsen har jag fått lite för kärlek till just radion, även om nya razorn e lite lockande oxå
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.