Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

hej! har funderat ett tag nu på huruvida man kan ha euphyllior nära varann eller ej men inte vågat prova då jag vet att de snabbt brännerihjäl spser och ibland även mjukisar så tänkte bara fråga om någon har erfaranhet av att ha två euphyllior av olika art nära varann? de två jag har är euphyilla glabrescens och euphyllia divisa / paradivisa :)

Postat

Jag har både läst att man ska vara försiktig med att ha euphyllior för nära varandra samtidigt som jag läst om folk som inte har problem med detta. Det bästa är nog att prova sig fram och se men jag hade fortfarande inte haft de för nära varandra ändå, lite avstånd är nog bra så att de får ha sitt space.

Postat
  • Författare

låter vettigt :) mer bara min glabrescens börjar ta upp sjukt mycket plats trots att jag fraggar ner den.. har redan ätit 1,5 sps för mig :P

Postat

Jag har samlat mina euphyllior i ett hörn av karet just för att dom bränner andra koraller. Jag har tre olika som står tätt ihop. Dom har stått så i fyra månader och jag har hittills inte märkt nåt negativt. Är inte så bra på namn så jag vet inte vilka sorter det är men om du vill kan jag lägga upp ett kort senare när det tänts i akvariet.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.