Postat 9 maj 201312 år Så ska äntligen starta upp mitt 54 liters! TeknikI dagsläget bara original pumpen med en påse aktivt kol och påse bio pellets en vanlig doppvärmare och en aqua medic spotfix som belysning. Ska uppgradera mer någon mer pump typ en Tunze 6015I karet har jag tänkt att jag ska ha 2 clowner, en eldräka och några eremiter och sniglar.Vad det gäller koraler ska jag mest ha mjukkoraler men ska även försöka skaffa en eller två mini maxi anemoner.
Postat 10 maj 201312 år Ska bli kul att följa uppstarten! Gärna med mycket bilder . Har du tänk ha någon bakgrund?
Postat 10 maj 201312 år Författare Uppdatering så har startat upp det satte även i en liten extra pump så länge. Slängde även i lite LS, två skivanemoner, ett kenyaträd, en rörmask och några sjöstjärnor. Koralerna har bara varit i någon timme så de är inte så utslagna än. Sorry för dåliga bilder
Postat 17 juni 201312 år Blev bra med den blå bakgrunden. Skaffa en till clown sen tycker jag. Jag hade en ensam clown i början som jag tyckte var lite tråkig. När jag skaffade en till blev den mycket mer aktiv och nu är de två ute på äventyr hela tiden vilket är mycket roligare att se på!
Postat 18 augusti 201411 år Tänk på att den pumpen inte klarar av saltvatten så länge innan impellern ger upp, du får skölja och göra rent den ofta. Annars är det en fin start
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.