Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej,

Jag är nybörjare på saltvatten och startade upp mitt nya kar i lördags, idag såg jag denna skygga kabrat. Den simmar ut och in i hålen på de levande stenarna och var inte helt lätt att få på bild. Är huvudet på bilderna, vilket är färgglatt. Kroppen är svart och påminner om en kräfta med sköldar på ryggen och en fena längst bak. Är ca 3-4cm i storlek. Det verkar som den "hugger" på stenarna så det tickar på flera meters avstånd.

Någon som vet vad detta kan vara för något, och om det är farligt?

Mvh Joakim

post-7715-14468929662585_thumb.jpg

post-7715-14468929662784_thumb.jpg

Postat
  • Författare

Ja en mantisräka är det! Tack!

Någon bra idé på hur jag kan fånga den? Utan att behöva vänta upp och ner på hela karet..

Mvh Joakim

Postat

Du har en mycket trevlig invånare för ett specialkar. Den är mycket tålig, äter det mesta och blir vacker och ofta ganska tam. Den bygger en egen håla att bo i och det händer att den mejslar ut större utrymme i levande stenen. Den sitter ofta i sin håla och kollar vad som händer utanför akvariet.

Haken är att den äter snäckor, krabbor och räkor. Får den inte tillräckligt med mat kan den också ta fiskarna. Och börjar den mejsla ut sin håla kan man inte sova i samma rum. (lägenhet?) Den är mest aktiv på nätterna men lär sig när man matar den.

Postat
  • Författare

Nja, sådär lycklig vet jag inte om jag känner mig då den kan angripa annat levande jag har tänkt införskaffa ;)

Har fixat en PET-flask fälla med en räka i botten, får se om jag lyckas fånga den.

Postat

Testa med en clown el dyl. Jag har en fullstor peacock mantis med fyra andra fiskar men den rör dom inte trots dom står nån centimeter ifrån... Däremot så gillar den stt ta ihjäl mina städtanter :-D

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.