Postat 29 juni 201312 år Hej någon som vet hur giftiga dessa är för t.ex. ögat?http://se.reeflex.net/tiere/3900_Zoanthus_sp35.htmhttp://se.reeflex.net/tiere/3075_Zoanthus_sp2425.htmTack för svar!
Postat 29 juni 201312 år Den sista är inte det minsta giftig (för mej). Har fraggat många gånger och sen petat, näsan ögat örat. Är du kännslig alegisk mot mycket är det kanske en annan sak.
Postat 29 juni 201312 år Författare Rörde den lilla kolonin rörda knappar och det är ju max 6 knappar, senare TROR jag att jag kliade mig i ögat och då började det svida men 40min senare känner jag inget? 6 knappar kan väl inte generera så mycket gift?
Postat 29 juni 201312 år Författare Kliade mig inte med fingrarna som jag rörde knapparna med utan handleden
Postat 29 juni 201312 år Grejen är den att alla koraller är mer eller mindre giftiga. De tio gångerna du fraggat och hållt på med korallen kanske du inte påverkats nånting men sen rätt som det är den elfte gången kan du börja få allergiska reaktioner. Jag har heller aldrig påverkats något nämnvärt av koraller förutom att jag bli illamående av lukten och ibland lite snurrig men med tiden kan detta ändras och bli värre. Något man a.l.d.r.i.g ska chansa på är att peta på koraller och sen indirekt peta sig på öppna sår, ögon, mun, näsa utan att ha tvättat händerna noga med varmt vatten.
Postat 29 juni 201312 år 1 knapp kan generera tillräckligt med gift. Men som sagt, behandla alla som de vore giftiga. Trist om man blir allergisk mot sitt eget akvarium. Handskar och glasögon på när man fraggar och har sig.
Postat 30 juni 201312 år Haha, lev lite nu. Finns facktiskt koraller som är en delkatess, att äta!!!=)
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.