Postat 26 juli 201312 år Dum fråga kanske, men kan man ha för mycket blått ljus på natten. Jag har en standardinställning med lite blått ljus på min ledlampa, men har möjlighet att sätta på ännu mer blått ljus om jag vill.../Jonas
Postat 26 juli 201312 år Det är inte alls en dum fråga,,, dagens LED ger en himla massa möjligheter som man inte behöver.Man kan definitivt ha för mycke blått ljus på natten. Jag förordar helt släck i minst 6 timmar varje natt.Korallerna behöver mörker, de lägre djuren behöver de mörka timmarna för sina aktiviteter, fiskarna behöver sova.Visst när ny fisk skolas in så kan du ha några Watt igång en vecka eller så.
Postat 26 juli 201312 år Jag kör en typ 30 dagars måncykel som skapar ett naturligt ljus. Det blir ganska ljus när det är fullmåne och nattsvart när det är en liten måne.
Postat 26 juli 201312 år Ja var just nere vid revet, det råkade vara så kallad supermoon några av dagarna och nu dyker inte jag men på tre meters djup var det rena natta enligt polaren. Däremot gillade han nattdyket iallafall för att på 1-2 meter var det riktigt fräckt. Han tog några kort men det blev 0 på dom:)
Postat 26 juli 201312 år Jag gjorde mitt första nattdyk när det var fullmåne i thailand och ficklampan var helt överflödig under det dyket. Så det kan vara relativt ljust på reven på natten. Ganska häftigt.Men det kan också vara väldigt mörkt såklart!
Postat 26 juli 201312 år Jag gjorde mitt första nattdyk när det var fullmåne i thailand och ficklampan var helt överflödig under det dyket. Så det kan vara relativt ljust på reven på natten. Ganska häftigt.Men det kan också vara väldigt mörkt såklart!Det är ett av skälen till att en PADI kurs är bokad till våren:)Ursäkta trådskaparen lite offtopic
Postat 26 juli 201312 år Det är ett av skälen till att en PADI kurs är bokad till våren:)Ursäkta trådskaparen lite offtopic Skoj! Det bästa jag gjort (efter att skaffa akvarium såklart)! =)
Postat 26 juli 201312 år Har också gjort en del nattdyk, och även vid fullmåne är det skönt med en ficklampa, även om det är lite småljus som når ner till 10 meter nattetid.Det hjälper om man har en sandbotten när man dyker, det reflekterar en hel del ljus.Nattljus i akvariet kör jag inte med, även om ett av programmen på min Maxspect tillåter det.
Postat 26 juli 201312 år Författare Tack för svaren... Blev lite sugen på att ta dykarcert... ../Jonas
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.