Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Nu har det börjat dyka upp mikrobubblor i karet som sätter sig under stenar och ytavrinningsboxen bland annat.

Det lustiga är att när ljuset sätts på vid 14 så är de borta men blir fler och fler under tiden ljuset är på för att sedan avta när ljuset släcks.

Är det någon som vet varför dessa mikrobubblor uppstår när ljuset är på och vad man kan göra åt det?

Ps. Postade detta i min akvarietråd igår men misstänker att inlägget missas i mängden, så skapar en ny tråd för frågan. Tar med mig informartionen som dyker up här till min akvarietråd sedan.

Postat

Antar att det är syrgas som produceras av alger under fotosyntes när ljuset är på.

Postat
  • Författare
Dinos?

Kan vara dinos.

Har skummat igenom följande trådar:

https://www.saltvattensguiden.se/foru...inoflagellater

https://www.saltvattensguiden.se/foru...inoflagellater

https://www.saltvattensguiden.se/foru...inoflagellater

Jag tänkte testa att sätta på uv-c och samtidigt släcka ljuset ett dygn och sedan öka ljuset sakta igen för att se om det försvinner. Annars verkar kalk-lösningen för att höja ph:t vara en metod.

Återkommer med resultat.

Postat

Har läst mycket om dinos och aktivt kol verkar vara bra. Om inte annat får du klart och fint vatten.

jag kör konstant med 0.4g/l av fluval kol. 52g i ditt fall då.

Postat

Det är syrgas bildat genom fotosyntes som Manks så riktigt påpekar. Vilken syreproducerande organism som är ansvarig går oftast inte att avgöra utan det kan vara allt från mikroskopiska grönalger till makroalger. En helt naturlig utveckling i ett akvarium med bra med ljus

MVH Lasse

Postat
  • Författare
Det är syrgas bildat genom fotosyntes som Manks så riktigt påpekar. Vilken syreproducerande organism som är ansvarig går oftast inte att avgöra utan det kan vara allt från mikroskopiska grönalger till makroalger. En helt naturlig utveckling i ett akvarium med bra med ljus

MVH Lasse

Jag bytte till led belysning för en månad sedan. Kanske har det med det att göra då.

Vad är då lösningen, kommer det att försvinna av sig själv eller skall jag göra nåt åt det?

Postat

Du har ökat ljuset och därmed ökat möjligheten för fotosyntes av alger. Skaffa betare, snäckor, eremiter och sjöborrar.

MVH Lasse

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.