Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Som rubriken lyder, vräker de varandra? Orsaken till att jag frågar är att helt plötsligt idag så låg den lilla av mina eremiter utanför sitt skal och var död. Tyckte det var jättetrist men plockade i alla fall bort "liket" men lämnade skalet för jag tyckte det kunde vara där utifall att någon annan innevånare gillade det. Helt plötsligt så kommer det ut ett par ben ur det "tomma" skalet! Kan de ha varit två i samma skal eller är det en fråga om en "vräkning" Har haft två varav detta var den mindre, har dock inte sett den stora på någon dag (inget ovanligt), kan det vara så att den tröttnat på sitt stora skal och gett sig på den mindre?



Postat

Han hade nog bara ömsat skal, det ser nästan ut som en död kräfta då, men du bör ha lite tomma skal också så de har nåt att byta till

Postat
  • Författare

Ok, såg dock ut som att det var en "köttig" del på den "döda", brukar det se ut så? Vet att de ömsar men har aldrig sett det då jag och min fru är rejält nya på detta.

En fråga till, var skaffar man vettiga skal åt dem att flytta in i? Har inte sett några i den butik vi brukar besöka.

Postat

Skalen kan man ordna lite över allt , när jag hade ett gång eremiter så köpte vi vitlöksmarinerade sniglar i en vanlig matbutik . Festade på innehållet kokade sedan skalen och slängde i karet :)

Skickas från min iPhone via Tapatalk

Postat
  • Författare

Hehe, hade ingen aning om att vår akvariehobby dessutom kunde leda till en kulinarisk upplevelse! :)

Postat
  • Författare

Hörde att en arbetskompis sett eremiter i utlandet som flyttat in i cola-korkar så jag antar att vad som helst i vettig storlek fungerar så länge man kokar av dem och sköljer med lite osmosvatten eller nåt då? Ska ta en resa imorrn och kika efter nåt vettigt, blev lite tagen på sängen, har bara haft dem ca 2 veckor så jag hade inte räknat med att det skulle vara dags redan.

Tack för all hjälp!

Postat

Jag har sett en "vanlig" eremit dra ut/döda en sandvändande eremit ur skalet för att sedan själv flytta in. Men kommer den inifrån och efter gissar jag också på ömsning.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.