Postat 17 oktober 200519 år Är kalkalger bra eller dåligt att ha i akvariet?Tycker mina stenar blir mer och mer röda/rosa... Pumpar, vissa rutor, o allt annat håller ju på att få kalkalger.Någon som vet om detta är positivt eller något man bör ta bort från tex pump och rutor? Har läst om att många vill att stenen ska ha kalkalger. Varför?
Postat 17 oktober 200519 år Låt det inte ta överhand på dina pumpar och rutor, framförallt inte på dina rutor. Det kan bli riktigt jobbigt att få bort. Det kanske inte gör så mycket om bakrutan tömms, men om du skall sälja karet nån gång får du ett jäkla jobb.
Postat 17 oktober 200519 år Jag tycker det är snyggt när levande stenen, eventuell synlig teknik samt rutor (förutom insynsrutor givetvis) är helt täckta av kalkalger. Kalkalgerna gör det också mycket svårare för andra otrevligare alger att få fäste.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.