Postat 10 december 201410 år Är lite i valet och kvalet om jag ska börja med Osmos eller inte. Men min fråga är egentligen, är denna Osmos bra? Jag vill ha en så lätt och smidig som möjligt som inte kostar en förmögenhet.
Postat 10 december 201410 år Vet inte om min är defekt eller inte, blev gulaktigt vatten som luktade ägg, fick rådet att spola ur den ordentligt, blev lite bättre men hade inte tålamod så skaffade en större på en gång. Hade du bott närmare kunde du få den o testa själv om de gick att få ordning på den.
Postat 10 december 201410 år Rekommenderar ist picobello osmos plus ett silikatfilter, endast 400kr mer än r/o-station och då har du betydligt mer filtrering, visst 190l/dygn är kanske i minsta laget och förmodligen lite glädjesiffra, men bra prestanda för pengen och ändå betydligt mer liter/timmen än r/o.
Postat 10 december 201410 år Författare Rekommenderar ist picobello osmos plus ett silikatfilter, endast 400kr mer än r/o-station och då har du betydligt mer filtrering, visst 190l/dygn är kanske i minsta laget och förmodligen lite glädjesiffra, men bra prestanda för pengen och ändå betydligt mer liter/timmen än r/o.Lika enkel att koppla som Tunze?
Postat 10 december 201410 år Ja istortsett, du behöver ev någon koppling/bussning mellan kran och kopplingen som följer med osmosen, su tar isf bara med dig kopplingen till en vvsfirma och visar den och berättar vad för anslutning du har på kranen så visar dom vad för grej du behöver. Dra ihop dessa med lite gängtejp o skruva fast i kranen. Slangarna är ju push/pull kopplingar så inga bekymmer där så är du klar.
Postat 10 december 201410 år Författare http://www.tritonakvarium.se/picobello-osmos/2843-0http://www.tritonakvarium.se/al-silicatfilter/2844-0Dessa ?
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.